Petrov pivný týždeň: Prekvapivé zistenie o Bratislave

Každý piatok môžete na našich stránkach nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne vo štvrtok putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Verte, servítku si pred ústa neberie.

Petrov pivný III

12.2.2015 Stupavar Beer Pub

Hospoda sa zjavne zabehala. Nehipsterský, punkerský podnik má priateľskú atmosféru a očividne je nafukovací, keďže stále prichádzajú noví hostia a majú si kam položiť pivo. Je to tu úplne obsadené a pivný lístok je plný lahôdok, aké inde ťažko zohnať. Najviac sa mi dnes páči to, že všetky pivá sú slovenské. To je ťažké dosiahnuť, pivovarov máme zatiaľ málo a podniky pre pivných fajnšmekerov musia plniť sortiment dovozom, hlavne z Česka. Dnešok je zachránený viac-menej domovaričskými receptúrami, čo poukazuje na talent vznikajúceho slovenského pivovarníckeho podhubia.

Vintoperk Skalica, Rauchbier 14. 
S týmto druhom piva mávam dosť rozporuplné skúsenosti, no dnes je to bomba. Gaštanová farba, krémová, no padavá pena. Jemná dymová a ovocná vôňa. V chuti je cítiť slaninka, klobáska, pražený slad, no telo je ľahké a svieže. Úžasne piteľné a lahodné. Bez vady, bez jediného rušivého tónu.

Lingišpír weizen 12
Krásne svetlý, kalný, s vysokou penou. Banánová, korenistá a dosť citrónová vôňa. Chuť svieža, kvasničná, s dotykom citrónovej kôry. Osviežujúce, no nie prehnane kyslé. Slabšie telo vďaka vysokému podielu pšenice. Jemná horkosť, mierne zemité, hlboko prekvasené a prudko piteľné.

Stupavar AIPA 14

Jantárová až medová farba, číry vzhľad, pena s veľkými bublinkami, čo rýchlo padá. Pomelová a zemitá vôňa. Chuť fantastická. Lahodná, ovocná, chmeľová. Veľmi príjemná horkosť, ktorá nevtieravo pretrváva dlho po dopití a núti sa znovu napiť. Telo je dosiahnuté zvyškovým cukrom, ktorý však neruší a nelepí ústa. Výborné pivo.

Kiež by bolo viac takých miest, kde si môžem takto pochutiť. Keby ste vedeli, aké hrôzy s podobnými názvami na mňa boli naposledy uvalené v Pivovarskom klube v Prahe, poslali by ste mi kondolenčnú pohľadnicu. Bratislava je na pivnej mape strednej Európy čerstvo červeno vyznačená. Nie len týmto podnikom. Celkovo je kvalita podnikov pre pivných fajnšmekerov v Bratislave na stabilne vysokej úrovni. Na európsku špičku sa ešte nechytáme, pri troche plánovania však zažijete minimum sklamaní a maximum pôžitku. A nemusíte byť hipsteri.