Poľské pivo nie je farebná sódovka z Lidlu

Hudak Polsko pivo

Ak nakupujete v Lidli môžete z poľského piva nadobudnúť dojem, že tamojšie pivovary produkujú farbené sódovky s trochou alkoholu. Nič však nemôže byť vzdialenejšie pravde. O kvalite poľskej domovaričskej scény sme mali možnosť sa niekoľko rokov po sebe presvedčiť na našich domovaričských súťažiach Slovak Homebrewing Star a Biela Vrana, kde sa poľské pivá vždy umiestňovali v hojnom počte na horných priečkach. Na Slovensko sa dovážajú predovšetkým české remeselné pivá, no ak máte možnosť ochutnať poľskú produkciu, určite nezaváhajte. Ja som dostal od Tomáša z opive.sk tri zaujímavé vzorky vo fľašiach.

Cornelius: Triple blond – belgický ale, 18,1°P, 8,0%ABV
Etiketa prezradí aké slady aj aké chmele boli použité, či to, že sa vraj hodí k sushi. Vonia pomarančovo a kvasnične, pena padla veľmi rýchlo. V chuti prevládajú triesloviny, solídna horkosť, pomaranče a grepy (vďaka chmeľu cascade). Dochuť je výrazne kvasničná. Je hlboko prekvasené bez výrazného zvyškového cukru. Na dne fľaše dobrý 1mm kvasníc, ktoré do seba nabrali poriadnu dávku horkosti – z fľaše priamo na jazyk a ako keby som rozhrýzol chmeľovú granulu a zajedol pomarančovou kôrou. Alkohol, napriek oktánovému číslu, počas pitia prakticky necítiť. Ozve sa až po dopití fľaše. Podľa mňa na belgický ale príliš silné telo a hlavne horkosť.

Browar Amber: Grand Imperial Porter, 18,1°P, 8,0% ABV
V pohári vytvorilo pevnú krémovú penu, ktorá však po krátkej chvíli opadla. Vôňa je ovocná, čokoládová, jemne kávovinová. Na tú stupňovitosť má pomerne tenké telo, najvýraznejšie je cítiť alkohol, kávoviny a karamel, ku koncu šteklivá chuť sladkého drievka. Keďže nebolo moc sladké bolo nebezpečne piteľné. Browar Amber rozhodne nie je žiaden minipivovar, skôr je to väčší regionálny pivovar, čomu zodpovedá aj vybavenie. Má vlastné pivné fľaše, krásne etikety a pivo filtruje.

Fortuna: Komes Porter Balticki, 21,0°P a 9,0% ABV
Ležiak vládne svetu, IPA vládne craft beer, ale kráľovská disciplína je porter. Poľská národná disciplína je tradične baltický porter a Komas to s ním vie, ako ostatne dosvedčuje bronzová medaila z World Beer Cup 2014 a zlatá z European Beer Star 2013. Pivo je predurčené na archiváciu, no ja rozhodne nemienim čakať 18 mesiacov, ako ma nabáda etiketa. Pivo má po naliatí tmavú, takmer čiernu farbu, proti svetlu do gaštanova. Vonia ako whisky s mliečnou čokoládou. V chuti káva, kávoviny (pražený jačmeň, raž či dokonca čakankový koreň) a minimum ovocia. Dosť suché a svieže. Tam, kde by človek aj očakával horkosť, príde znovu pražená chuť. Skvelé k chilli.

****

Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.