„Vždy som rozmýšľala nad vlastným podnikom a teraz sa to konečne podarilo,“ usmieva sa Katarína Kovácsová. Zdá sa vám priezvisko povedomé? Rovnaké zdobí aj majiteľa rožňavského pivovaru Kaltenecker. Nie, nie sú menovci. Ladislav a Katarína sú rodina – otec s dcérou. Kým prvý si „pivné meno“ buduje doma a vo svete už niekoľko rokov, Katka začala len tento rok. Založila si kočovný pivovar Ikkona Brewery. „Mať na začiatok kočovný pivovar mi prišla ako dobrá myšlienka. Inšpiroval ma pivovar Mikkeller, ktorý varí veľké množstvo špeciálneho piva bez vlastnej technológie,“ prezrádza Katarína.
Jej cesta k pivu bola iná ako pri ostatných pivovarníkoch. Kovácsovcom sa pivo akosi dostalo do krvi. „S pivom som sa dostala do kontaktu už v dosť mladom veku, keďže obidvaja rodičia pracovali v pivovare Kaltenecker. Mala som možnosť vidieť celý proces výroby,“ približuje. Aj rozhodovanie kam na školu bolo ovplyvnené pivom. „Dostala som sa na chemicko-technologickú školu do zahraničia,“ hovorí Katarína a dodáva, že odtiaľ viedla cesta do biznisu s nápojmi. Až prišiel čas na svoj vlastný pivovar. V jej prípade kočovný, keď využíva kapacity rôznych pivovarov.
Kým väčšina kočovných pivovarov sa rozhodla ísť cestou netypických špeciálov, ona je výnimkou. „Zatiaľ sa zameriavam skôr na tradičné typy pív, ktoré by mohli osloviť väčšiu škálu ľudí,“ vysvetľuje svoju filozofiu. Podľa jej slov zákazníci na našom trhu uprednostňujú skôr klasiku. „Na Slovensku je stále veľa ľudí, ktorí majú radi tradičný typ ležiaku a výčapného ležiaku,“ hovorí a dodáva, že toto je zatiaľ len začiatok. „Pri tomto štýle určite nechcem ostať, chcem rozširovať portfólio o špeciály a kooperačné várky,“ prezrádza niečo z plánov do budúcnosti. Spomedzi pivovarov spolupracuje najviac s Kalteneckerom a košickým Padre Craft Brews. „S Padrem máme vlastný pivný špeciál pre pivotéku na 7. schode v Žiline. Aktuálne pripravujeme ďalšiu spoluprácu do veľmi blízkej budúcnosti,“ konštatuje.
To, že ako žena sa pohybuje v prevažne mužskom biznise neberie ako nevýhodu. „Muži ma berú myslím si úplne v pohode. Moji zmluvní predajcovia, ľudia s ktorými varím pivo v rámci kooperačných várok, ale aj dizajnéri, so všetkými vychádzam dobre,“ usmieva sa. Sama poukazuje na to, že žien pri pive pribúda. „Žien, ktoré sa venujú pivu, pribúda každým rokom viac a viac. Spomeniem napríklad pani Murkovú, majiteľku pivovaru Golem v Košiciach, pani Buňovú z pivovaru Buntavar zo Svitu. O nej viem, že pivo tiež varí,“ uvádza príklady z praxe.
Jej pivo nájdete len vo vybraných podnikoch. „Pivá Ikkona určite nájdete v pivotékach, baroch a hlavne podnikoch kde mávajú rotujúce pípy,“ hovorí Katarína. Tá pripravuje na jeseň jednu horúcu novinku. „Na zimu pripravujeme jeden pšeničný bock varený z veľmi špeciálnych holandských sladov. Bude to reprezentačné pivo určené aj na Norimbergskú pivnú výstavu Brau Beviále,“ prezrádza pivovarníčka.