Usporiadateľ Salónu piva: Nejde nám o kvantitu, ale o rozmanitosť

S myšlienkou usporiadania kvalitného pivného festivalu sme sa s kolegom pohrávali už dlhšie, hovorí Ivan Čižmárik, spoluorganizátor podujatia Salón piva, ktorý sa o pár dní uskutoční v Košiciach a o mesiac aj v Bratislave.

Ivan Čižmárik

Aký je vlastne váš vzťah k pivu?

Milujeme pivo a vždy sme ho milovali, ani sme o tom nevedeli. Veľmi nás teší, že sa výrazne rozšírila ponuka pivných  štýlov a na Slovensku začalo vznikať  veľa malých remeselných pivovarov.

Spomínate si na to, kedy ste sa do piva „zaľúbili“?

Zaujímavá otázka. Stalo sa to asi na jednom festivale v Českej republike, keď som za 2 dni ochutnal asi 40 fantastických rôznych pív 🙂

Minulý rok ste stáli za zrodom nového podujatia Salón piva. Na ňom sa vedľa seba prezentujú tak malé, ako aj veľké pivovary. Kde vznikol nápad usporiadať takéto podujatie?

S myšlienkou usporiadania kvalitného pivného festivalu sme sa s kolegom pohrávali už dlhšie. Konečné rozhodnutie prišlo v správnom čase, keď aj na Slovensku začal boom malých remeselných pivovarov. Povedali sme si: Poďme ich podporovať, poďme luďom na Slovensku ukázať pivnú kultúru a pivnú rozmanitosť. Salón Piva nie je o kvantite vypitého piva, ale je o kvalite piva, a jeho rozmanitosti.

 Čo bolo na organizovaní tohto podujatia najťažšie?

Najťažšie bolo vymyslieť celý koncept. Inšpirácia a nápad je jedna vec, ale realita je niekde inde. Vysvetlovanie o čo nám vlastne ide, získavanie kontaktov, stretnutia, nekonečné telefonáty s pivovarmi, partnermi, dodávateľmi. Touto cestou sa chcem všetkým poďakovať, že do toho s nami išli a verili nám.

Aké boli reakcie pivovarov?  

Zo začiatku sa nás pýtali kto sme, čo sme, odkiaľ sme prišli, keďže nevlastníme žiadny pivovar, ani nie sme členmi žiadnej asociácie či združenia. A tu začali tie stretnutia, telefonáty, vysvetľovanie.

Líšil sa prístup malých a väčších pivovarov?

Samozrejme. Každý pivovar má svoje záujmy, svojich zákazníkov a hlavne možnosti. Slováci sú zvyknutí na klasické ležiaky. Boli sme celkom radi, keď sa Salónu Piva v Starej tržnici zúčastnili aj veľké pivovary, ktoré ponúkli svoje produkty a návštevníci ich mohli priamo porovnávať s pivami od malých pivovarov. Musím podotknúť, že v Salóne Piva majú všetky pivovary rovnaké podmienky, rovnaké výčapné zariadenia.

Ako ste boli spokojný s ponúkaným pivom na prvom ročníku Salónu?

Myslím, že sa nám podarilo dodržať presne to, čo sme chceli návštevníkom ukázať: pivnú rozmanitosť a kultúru pitia piva. Na Slovensku je už veľa kvalitných pivovarov, ktoré varia okrem ležiakov aj iné druhy piva. Do Salónu Piva prišli malé reštauračné pivovary, kočovné pivovary, minipivovary zo Slovenska a Čiech, distribútori ponúkali pivá od dánskych a amerických pivovarov.

SALON PIVA_logotyp_CRAFT BEER_vseobecne_male web

Keď to zhodnotíme, čo vás najviac potešilo na prvom ročníku?

Najviac nás potešil záujem návštevníkov, ktorí prišli, ochutnávali, a debatovali o pive.

Viete aj vyčísliť koľko ľudí salón navštívilo?

Na Salónu Piva v Starej tržnici prišlo do 4 000 návštevníkov.

Salón piva už o pár dní (13. až 14. marec) privítajú aj Košice. Prečo ste sa rozhodli práve pre nich?

Veľa ľudí sa nás pýtalo: Prídete aj do iného mesta? Všetko sa deje len v tej Bratislave. Prvou zastávkou Salónu Piva mimo Bratislavy sú Košice. Keď sme tam s kolegom chodili na služobky ohľadne iných výstav, ktoré organizujeme, zistili sme, že Košice žijú pivom. Možno ešte viac ako Bratislava. V Košiciach je silná domovaričská základňa. V Košiciach sú podniky, kde čapujú iba pivo z malých remeselných pivovarov. V Košiciach sú a stále vznikajú malé reštauračné pivovary. V Košiciach je výborná gastronómia. Košice sú veľmi pekné mesto. A Košice si zaslúžia Salón Piva 🙂

Nebude nasledovať aj iné mesto? Napríklad Banská Bystrica?

Veľmi by sme chceli prezentovať pivo ako kultúrny a rozmanitý nápoj aj v iných mestách po celom Slovensku. Všetko záleží hlavne od záujmu pivovarov a samozrejme musíme v danom meste nájsť vhodnú lokalitu. Zatiaľ sme Salón Piva rozšírili o Košice. V Bratislave bude Salón Piva dvakrát za rok, na jar a na jeseň.

V čom bude tento ročník iný oproti predchádzajúcemu?

Salón Piva postupne vyzrieva a už teraz sa v podstate profiluje ako Craft Beer Festival. Sme v úzkom kontakte s organizátormi podobných craft festivalov v Rakúsku, Maďarsku, Nemecku a v Čechách. Chceme sa tam prezentovať a hlavne tam chceme prezentovať slovenské remeselné pivovary. Stále je čo vylepšovať. V Košiciach bude realizovaná jedna z noviniek, a tou bude anketa pre návštevníkov, kde sa chceme dozvedieť, ktoré pivo ich v Salóne Piva najviac zaujal.