Zaskočení Česi. Za tri najlepšie pivá označili slovenské

Pivo 2015

Najlepší ležiak zo supermarketu v Česko-Slovensku za rok 2015? Na prvom mieste pivo zo Slovenska, na druhom pivo zo Slovenska a na treťom mieste tiež pivo zo Slovenska. Tak vyzerajú aktuálne výsledky šiesteho ročníka anonymnej degustácie pivných znalcov Prvej pivnej extraligy. Tá každoročne usporadúva toto medzištátne porovnávanie klasických ležiakov.

Tohtoročné výsledky prekvapili aj samotných degustátorov. Za najlepší ležiak bol totiž označený Topvar, na druhom mieste skončil Urpiner a na treťom Corgoň. „Gratulujem víťazom zo Slovenska a odporúčam českým pivárom, aby nad slovenským pivami neohŕňali nos, veď sú to rovnako a mnohokrát aj lepšie pivá ako tie české,“ zhodnotil výsledky podľa webu podujatia prezident Prvej pivnej extraligy Ladislav Jakl.

Českí usporiadatelia súťaže mali pritom problém s nákupom našich ležiakov. „Nákup štyroch vzoriek slovenských pív nebol vôbec jednoduchý, v slovenských supermarketoch nie je problém zohnať české ležiaky, v priemere sa objavujú v počte okolo 25 druhov, ale problém je na Slovensku zohnať štyri druhy slovenských ležiakov v jednom supermarkete. Nakoniec sa mi podarilo kúpiť všetky štyri vzorky v supermarkete Tesco v Dubnici, v ostatných supermarketoch ako je Kaufland či Globus, mali maximálne jeden druh slovenského ležiaka a Lidl sa držal svoje osvedčenej značky Argus,“ opísal svoje skúsenosti s nákupom slovenských pív Jan Šuráň.

Prvá pivná extraliga 2015
1. Topvar                 30
2. Urpiner               32 (5:3 v rozpiji)
3. Corgoň                32 (3:5 v rozpiji)
4. Zlatopramen      35
5. Starobrno           36
6. Louny                  37
7. Rychtář               38
8. Šariš                    42

Česi sa čudovali aj tomu, že takmer vo všetkých našich supermarketoch bol k dispozícii Velkopopovický Kozel, ktorého varia vo Veľkom Šariši Pivovary Topvar.

Princíp súťaže je jednoduchý. Degustátori  vlani testovali voľne dostupné ležiaky v Česku. Na základe jednotlivých kôl postúpila do finále štvorica ležiakov: Starobrno, Zlatopramen, Louny a Rychtář. Kým u našich západných susedov potrebovali na ohodnotenie vyše päťdesiatich pív najprv základné kolá a neskôr aj semifinále, štvorica slovenských ležiakov sa vyberala oveľa ľahšie. Na našom trhu totiž nenájdete ani desať ležiakov. Finále rozhodlo o tom, že do federálneho superfinále postúpili zo slovenskej strany: Urpiner, Šariš, Corgoň a Topvar.

Prezident Prvej pivnej extraligy Ladislav Jakl vlani v rozhovore pre náš portál vysvetľoval cieľ súťaže. „Našim hlavným cieľom je búrať zažité predsudky a mýty podľa hesla “ukázané platí”. Sami sme často prekvapení svojimi výsledkami, aj my sme niekedy bez znalosti hodnotenej značky bodovali svoje obľúbené piva ako horšie a svoje neobľúbené ako lepšie,“ povedal v rozhovore.

Zdroj: První pivní extraliga

 • jajulius

  Jasne ze v tej kategorii lacnych piv a ked to boli top alkaci tak to dopadne kde je plznen,budvar a bazant tri priecky nad

  • Titus Flavius

   „plznen,budvar a bazant“
   Plzeň a Bažant sú pivá vyrábané „z prášku“, pomaly ich možno nazvať geneticky modifikované pivá :).
   Jediné pivo vyrábané na Slovensku tradičnou metódou a z prírodných surovín je URPINER…

   • jajulius

    A korgon prirodne prehanadlo

 • Stanislav Ostatník

  Záleží, kto degustuje, aký má vzťah k pivu. Podľa mňa je dobrý aj Bažant, Budvar, Plzeň, Šariš, Urpiner tiež, ale napr. aj Predná Hora, malý pivovar v Humennom. Ďalší faktor je, ako sa človek cíti „po opici“ 🙂

  • Vlado Hruby

   Predná Hora, malý pivovar v Humennom?????????????????????

   • Stanislav Ostatník

    Oprava: Pivovar je na Prednej Hore, má to väzby na Humenné, kde je napr. piváreň Predná Hora

    • Vlado Hruby

     🙂 ok stane sa. Humenne sa viac moze tesit z pivovaru http://www.umedveda.sk kde bude aj skutocna pivaren.

   • Stanislav Ostatník

    Šariš sú dosť šťanky

 • Jozef Cibuľa

  Bažant??? eurobeer – FUJ. Také pivo môže chváliť len neznalý, zblbnutý reklamou podobne ako Krušovice=štiny 🙁

  • Jan Chlubný

   Tak v tomhle výběru jsou europiva všechny, tak je úplně jedno, kde je z nich nejlepší…

   • Jozef Cibuľa

    Urpiner určite nie! Vyskúšaj!

 • Martin ૐ Chromek

  Hovadzina. Skutocne dobre pivo v supermarkete nieje. Aj urpin je uz len odvar s toho co byval. Ak ste z banskej b., chojte radsej do Perly na pivo. A ak sa neda tak aspon ten urpin kupit. Ale ked sa mi da dam prednost bernardu, bohemian ale.

  • show

   ale Urpiner 16 stupňový je fakt balzam na jazyk. To sa nedá vypiť iba jedno.

 • anton

  To neboli degustátori a krčmový opilci.Vypiť toľko šťaniek naraz by mi vyvrátilo žalúdok naopak .To čo predávajú hypermarkety nemá nič spoločné s pivom je to odpad zo žumpy.

 • milos Huspenina

  nnno, zaujimava tema……..pre niekoho kto je uz piaty rok v Nemecku a pije cosi uplne ine……..ale ked som doma tak Urpiner alebo capovany Topvar ale zasadne vyrobeny v Cechach, nie ten blivajz zo Sarisa…….europiva ako Bazant, s tym na mna nechodte, hoci prve co urobim teraz ked pridem, vyhladam capovany Bazant retro 73……..vyrabany podla povodnej receptury od stareho sladka v Hurbanove…….

 • Matilda

  Chotěboř a Svijany:o)sú najlepšie nepasterizované!!!

 • Gabo

  Pivná extraliga najväčšieho humusu…