Zaskočení Česi. Za tri najlepšie pivá označili slovenské

Pivo 2015

Najlepší ležiak zo supermarketu v Česko-Slovensku za rok 2015? Na prvom mieste pivo zo Slovenska, na druhom pivo zo Slovenska a na treťom mieste tiež pivo zo Slovenska. Tak vyzerajú aktuálne výsledky šiesteho ročníka anonymnej degustácie pivných znalcov Prvej pivnej extraligy. Tá každoročne usporadúva toto medzištátne porovnávanie klasických ležiakov.

Tohtoročné výsledky prekvapili aj samotných degustátorov. Za najlepší ležiak bol totiž označený Topvar, na druhom mieste skončil Urpiner a na treťom Corgoň. „Gratulujem víťazom zo Slovenska a odporúčam českým pivárom, aby nad slovenským pivami neohŕňali nos, veď sú to rovnako a mnohokrát aj lepšie pivá ako tie české,“ zhodnotil výsledky podľa webu podujatia prezident Prvej pivnej extraligy Ladislav Jakl.

Českí usporiadatelia súťaže mali pritom problém s nákupom našich ležiakov. „Nákup štyroch vzoriek slovenských pív nebol vôbec jednoduchý, v slovenských supermarketoch nie je problém zohnať české ležiaky, v priemere sa objavujú v počte okolo 25 druhov, ale problém je na Slovensku zohnať štyri druhy slovenských ležiakov v jednom supermarkete. Nakoniec sa mi podarilo kúpiť všetky štyri vzorky v supermarkete Tesco v Dubnici, v ostatných supermarketoch ako je Kaufland či Globus, mali maximálne jeden druh slovenského ležiaka a Lidl sa držal svoje osvedčenej značky Argus,“ opísal svoje skúsenosti s nákupom slovenských pív Jan Šuráň.

Prvá pivná extraliga 2015
1. Topvar                 30
2. Urpiner               32 (5:3 v rozpiji)
3. Corgoň                32 (3:5 v rozpiji)
4. Zlatopramen      35
5. Starobrno           36
6. Louny                  37
7. Rychtář               38
8. Šariš                    42

Česi sa čudovali aj tomu, že takmer vo všetkých našich supermarketoch bol k dispozícii Velkopopovický Kozel, ktorého varia vo Veľkom Šariši Pivovary Topvar.

Princíp súťaže je jednoduchý. Degustátori  vlani testovali voľne dostupné ležiaky v Česku. Na základe jednotlivých kôl postúpila do finále štvorica ležiakov: Starobrno, Zlatopramen, Louny a Rychtář. Kým u našich západných susedov potrebovali na ohodnotenie vyše päťdesiatich pív najprv základné kolá a neskôr aj semifinále, štvorica slovenských ležiakov sa vyberala oveľa ľahšie. Na našom trhu totiž nenájdete ani desať ležiakov. Finále rozhodlo o tom, že do federálneho superfinále postúpili zo slovenskej strany: Urpiner, Šariš, Corgoň a Topvar.

Prezident Prvej pivnej extraligy Ladislav Jakl vlani v rozhovore pre náš portál vysvetľoval cieľ súťaže. „Našim hlavným cieľom je búrať zažité predsudky a mýty podľa hesla “ukázané platí”. Sami sme často prekvapení svojimi výsledkami, aj my sme niekedy bez znalosti hodnotenej značky bodovali svoje obľúbené piva ako horšie a svoje neobľúbené ako lepšie,“ povedal v rozhovore.

Zdroj: První pivní extraliga