Z Holíčskeho pivovaru Wywar odchádza sládok „Vety“

V závere roka 2016 sa stihol udiať jeden z najzaujímavejších prestupov na slovenskej pivnej scéne uplynulého roka. Z Holíčskeho pivovaru Wywar odchádza jeho sládok Richard „Vety“ Vetyška. „Dnes je posledný deň môjho oficiálneho pôsobenia vo vašom pivovare. Chcel by som týmto poďakovať za famózne a úspešné tri pivovarské sezóny, hŕbu spoločných zážitkov a hlavne vzájomnú spoluprácu s obrovským rastom vzájomných skúseností,“ napísal v posledný deň roka na svojom profile na sociálnej sieti Vety.

Jeho odchod je pritom prekvapením a nevedeli o ňom ani kolegovia z ostatných slovenských pivovarov. „Na konci roka 2016 ma skontaktoval majiteľ jedného moravského pivovaru s ponukou novej pracovnej príležitosti a ja som výzvu prijal. S vedením Holíčskeho pivovaru sme sa priateľsky dohovorili na ukončení pracovného pomeru,“ vysvetľoval okruhu priateľov i známych známy sládok z Česka.

Richard stál pri zrode pivovaru v Holíči a výraznou mierou prispel k jeho úspešnému rozbehu. Svojou povahou si rýchlo získal aj priazeň v pivnej brandži a výraznou mierou prispel k boomu remeselného piva na Slovensku. Sám pritom pre portál oPive.sk pred takmer dvoma rokmi priznal, že na Slovensku si plnil sny. „Môj pivovarský sen sa mi pravidelne plní už tým, akú prácu vykonávam a s akými výsledkami. To, že naše pivo chutí širokému spektru zákazníkov je sen asi každého pivovarníka,“ konštatoval.

Richard pred Holíčom pôsobil Rožnovských pivných lázňach. Práve tu sa stal sládkom a získal cenné skúsenosti, ktoré mu umožnili rásť. Jeho ďalšia cesta už smerovala na Slovensko. Richard totiž pomáhal rozbiehať holičský pivovar Wywar. Kým v Česku sa venoval hlavne ležiakom, na Slovensku už popustil uzdu experimentom a iným pivným štýlom. „Najradšej varím pivo ALE rôznych štýlov. Dôležitá je hlavne priorita veľkého množstva použitého chmeľu,“ konštatoval.

Pozíciu hlavného sládka preberá v Holíčskom pivovare Wywar Martin Jánošík. Pivovar pri českých hraniciach otvorili v lete 2014 a okrem vlastnej produkcie často spolupracoval a spolupracuje aj s kočovnými pivovarmi.

Profil Vetyho si môžete prečítať TU.