17 slovenských noviniek, pre ktoré ideme na Salón Piva

DSC_0065

Dnes to všetko vypukne. O tretej poobede privíta prvých hostí jesenná edícia Salónu Piva, festivalu remeselného piva. Až do piatka (podujatie končí 23:00) bude bratislavská Stará tržnica hostiť takmer stovku rôznych pivovarov zo Slovenska, Česka, Belgicka, Slovinska, Veľkej Británie či Srbska. Ochutnať všetky pivá bude nemožné, my sme sa tak pozreli na zoznam pivovarov a spomedzi slovenských vybrali tie, ktoré budú buď premiérové, alebo zaujímavé. Vždy však platilo, že išlo o tohtoročné novinky. Výborné pivá však nájdete aj v ostatných stánkoch. Či už slovenských, alebo zahraničných.

Beervana
Čo nás zaujalo:
Chmeľ in Black v2
V Žiline nájdete zaujímavý podnik s názvom Beervana. Okrem toho, že v ňom čapujú remeselné pivo, jeho majitelia majú aj kočovný pivovar. Na Salóne predstavia štvoricu pív. My siahneme po pive s názvom Chmeľ in Black v2. Ide o Cascadian Dark Ale, alebo ak chcete Black IPU.

Belský pivovar
Čo nás zaujalo:
Svetlý Ležiak BBC 12°
Na podujatí sa premiérovo predstaví aj nový slovenský pivovar. Jeho pivo sme ešte nepili, aj preto siahneme po základe. Ochutnáme jeho ležiak.

Kočovný pivovar Corvus
Čo nás zaujalo:
Corvus Letný Ejl 10,5°
Aj keď je leto za nami, ľahký „ejlík“ nikdy neurazí. Uvidíme ako sa s týmto štýlom popasovali Košičania z kočovného pivovaru Corvus.

Damian Gypsy Brewery
Čo nás zaujalo:
Damian IPA 15°
Ďalší z kočovných pivovarov. Ten ponúkne trojicu pív a zaujímavá môže byť IPA, ktorá bola navarená v spolupráci Holíčským pivovarom Wywar.

DUB Brewing Company
Čo nás zaujalo:
Dry Stout
Na tento pivovar sa tešíme. Ide o najnovší prírastok v rodine bratislavských pivovarov. A určite bude zaujímavý. Stojí za ním totiž americký sládok. Na Salóne predstaví hneď päticu pív. Vyberať len jeden bolo ťažké, ale spomenieme napríklad Dry Stout.  

Kočovný pivovar 🙂 happy
Čo nás zaujalo:
Don Sauvignon, Saison 12°
Pivovar, za ktorým stoja organizátori podujatia, ponúkne hneď dvojicu pív. Obe sú zaujímavé, o niečo exotickejší je však Don Sauvignon. Ide o Saison, ktorý navarili spolu s Holíčskym pivovarom Wywar a pri jeho tvorbe použili hroznový mušt.

Kočovný pivovar Hellstork
Čo nás zaujalo: Oak Aged Plum Sour Ale
Kočovníci, ktorí onedlho plánujú pristátie, prinášajú na Salón tradične aj novinky. A majú úspech. Pri tomto pivovare odporúčame, aby ste sa na ochutnávku nespoliehali až na piatok večer. Môže sa stať, že budú mať vypredané. My určite vyskúšame ich „slivkovú novinku“.

Kláštorný pivovar
Čo nás zaujalo:
Sv. Hildegarda 13°
Už ste pili špaldové pivo? Ak nie, takúto verziu zlatistého moku ponúkne bratislavský Kláštorný pivovar.

Liptovär
Čo nás zaujalo: SlaFko 12tka
Novinku prinesie do Bratislavy aj pivovar z Liptovského Mikuláša. Ide o pivo, ktoré vychádza z klasického ležiaka, ale bolo vrchne kvasené.

Padre Craft Brews
Čo nás zaujalo:
Jeleňovi pivo nelej
Ak by sme hľadali pivovar, ktorý ponúka najviac pív štýlu Saison, na popredných priečkach by určite bol Padre Craft Brews. A robí ich chutne. Novinku predstaví aj v Bratislave. Skúste ju prečítať odzadu 🙂

Pivný Raj
Čo nás zaujalo:
Gan Eden
Svoje pivo na Salóne predstaví aj bratislavská pivotéka. Na výčap prinesie kúsok s názvom Golden Garden Ale. To bolo navarené v trenčianskom Laniuse. Mimochodom, ten budete na Salóne hľadať márne.

Prešovský pivovar
Čo nás zaujalo:
Prešovská Comet IPA 14°
Až desať pív predstavia v Bratislave aj východniari. Väčšina z nich je v stálej ponuke, nám padol zrak na štýl IPA. Ten ste na jar v ich stánku nenašli.

Prievalský pivovar Sandorf
Čo nás zaujalo:
Sandorf Tripel 20°
Týmto pivo neodporúčame začínať večer, pokojne však môže byť jeho bodkou. Ide o štýl Belgian Strong Ale, ktorý obsahuje až osem percent alkoholu.

Simeon
Čo nás zaujalo:
Simeon 12°
Bratislavskú premiéru zažije aj piešťanský pivovar Simeon. Predstaví dvojicu pív. Uvidíme v akej kondícii bude jeho ležiak.

Unorthodox Brewing
Čo nás zaujalo: Blutbad, 6%
V stánku bratislavského kočovného pivovaru nájdete šesticu pív. My sme vybrali štýl IPA s názvom Blutbad. Pivovar ho navaril s použitím šťavy z ružových grapefruitov. Za zmienku však stojí aj kúsok z Fínska s názvom Hapankaali. Pri jeho tvorbe použili severania kapustovú šťavu, sušené slivky a červenú papriku.

Urpiner
Čo nás zaujalo: Urpiner Extra Chmelený 14°
Urpiner tento rok predstavil aj novinku vo svojom portfóliu. Už na festivale Pohoda predstavil nový ležiak, ktorý má byť viac zachmelený.

Holíčsky pivovar Wywar
Čo nás zaujalo:
Martin Fresh Hop 12°
Pivovar z Holíča predstaví osmičku pív. Okrem Hroznového piva nás zaujal aj ležiak, ktorý má byť navarený z čerstvého hlávkového chmeľu. Môžete porovnávať, či zachytíte rozdiel.