5 dôvodov, prečo musia naši pivári závidieť Čechom

reklama-na-pivo-po-pive-sa-spi-najlepsie

Od rozdelenia Česko – Slovenska ubehli dve desaťročia. Z komplexu malého brata, ktorý sa chce vždy porovnávať s väčším súrodencom, sme stále nevyrástli. A asi tak skoro nevyrastieme. Napríklad hokejisti musia jesť ešte veľa halušiek, aby dokázali poraziť český tím vedený útokom „Jágr – Štěstí – Náhoda“. O nič lepšie na to nie sú ani tenisti či futbalisti. O politike ani nehovoriac. Aj keď v prípade korupcie sa na staršieho brata silno doťahujeme. Pri pohľade na pivný pohár sa však musíme škrabať za hlavu. Dôvodov sme našli rovno päť.

1. Na pivom trhu majú väčší výber

Čísla jednoducho nepustia. Stačí sa pozrieť na počet priemyselných (rozumej veľkých) pivovarov a je vymaľované. Kým u nás horko-ťažko narátame päť pivovarov, v Česku je ich okolo 50. Obdobne vyzerá pohľad aj na počty minipivovarov. Slováci môžu dobiehať český náskok aj 50 rokov, aj tak ich nikdy nedobehneme. A tu berieme do úvahy fakt, že sme o polovicu menší trh.

Studene ruky


2. Väčšia šanca, že natrafíte na kvalitný kúsok

Aj na Slovensku sa môžeme pochváliť pivom, ktoré spĺňa svetové kritéria. Stále je ho však málo. V Česku je v tomto smere situácia lepšia, čo je určite dané aj rozsahom ponuky. U susedov tak môžete testovať české pivo hoci aj každý deň a šanca, že natrafíte na podarený kúsok je pomerne vysoká.

Pivo stestim


3. Ceny piva sú v porovnaní s našimi nižšie

Česi pijú lacnejšie. Možno by sme tu mohli polemizovať, ale čísla akosi nepustia. Svoje urobila spotrebná daň aj euro. Jeden z mnohých príkladov: Kým v Česku odvádza každý spotrebiteľ za pollitra 12-stupňového piva asi 0,076 eura, u nás je táto suma asi trikrát vyššia. Svoje narobilo aj oslabenie českej koruny. Keďže Česi si zväčša varia pivo z vlastných surovín, na pive sa nemá prečo premietnuť výkyv kurzu. Aby sme tu len neterorizovali, podľa prieskumu Sky Picker mali Česi druhé najlacnejšie pivo v Európe. Za jeden polliter zaplatili v priemere asi 0,88 eura, zatiaľ čo Slováci na piatom mieste priplatili o desať centov viac.

Brucho


4. Atmosféra v podnikoch je neopakovateľná

Už ste niekedy skúsili porovnať českú „hospůdku“ so slovenskou krčmou? My áno a výsledok bol v náš neprospech. Vychádza to už z tradície. V Česku je pivo náboženstvom a každá tamojšia krčma akýmsi kostolom. Okrem kvalitného piva, tam nesmie chýbať ani nakladaný hermelín či „utopenec“. Situácia u nás doma je trocha prozaickejšia. Namiesto jedla vodka či borovička.

Pomaha


5. Vyznajú sa a nie je im to jedno

Raz darmo, Česi sú pivný národ. V spotrebe piva na hlavu sú dokonca prvý na svete. A nedá sa povedať, že u susedov by vypili všetko, čo by ste im dali na stôl. Pozícia tamojších europivovarov je síce silná, veľký priestor však majú aj stredné a menšie pivovary, ktoré dokážu obohacovať pivnú ponuku. A vraví sa to, že ponuka je vždy ovplyvnená dopytom. V českom prípade je záujem o kvalitné pivo. Pri pohľade na pivné regály slovenských obchodov máte pocit, že Slovákom je to v podstate jedno. Hlavne, aby zapenilo.

Odbornik