Aj keď v oblasti produkcie piva patríme medzi európskych trpaslíkov, v jednej pivnej oblasti sa zaraďujeme medzi top hráčov nielen Európy, ale aj sveta. V produkcii sladu obhajujeme dlhé roky popredné pozície.
Mimo Slovenska
Sedem sladovní držalo Slovensko na špici svetového rebríčka aj v roku 2024. Na produkciu najvýznamnejšej slovenskej potraviny po prvom spracovaní spotrebovali viac ako 370-tisíc ton jačmeňa sladovníckej kvality prioritne zo Slovenska.
Pestovaniu tejto významnej obilniny sa v krajine venuje viac ako 500 poľnohospodárov. Sladovne sa však potýkajú s extrémnymi cenami energií.
„Slovenské sladovne v spolupráci s domácimi pestovateľmi zvýšili produkciu slovenského sladu o približne dve percentá. Kvalita minuloročného sladovníckeho jačmeňa bola na dobrej úrovni. Domáce sladovne zabezpečili potreby slovenských pivovarov,“ uviedol na najväčšom poľnohospodárskom podujatí Celoslovenské dni poľa Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.
Ten poukázal na to, že slad smeruje za hranice. „Absolútna väčšina sladu pritom smerovala do zahraničných pivovarov, avšak časť produkcie využívajú aj mlyny do múčnych zmesí pre pekárne,“ naznačil Machalík.
Medzi špičku
Slad je pritom najvýznamnejšou slovenskou exportnou potravinou po prvom spracovaní. Na vývoz smerovalo v roku 2024 takmer 234-tisíc ton sladu, čo predstavuje 83 percent produkcie.
Slovenské sladovne tak znížili neustále rastúce saldo zahraničného obchodu Slovenska v potravinách o viac ako 153 miliónov eur. Najväčšími exportnými trhmi boli Poľsko, Rakúsko, Slovinsko a Maďarsko. Slovenský slad však spotrebitelia nájdu aj v pivách v Grécku, Srbsku či vo Vietname.
„Slovenské sladovne produkujú slad svetovej kvality a robia všetko preto, aby bolo Slovensko neustále jedným z najvýznamnejších exportérov sladu na svete. Výrazne však pociťujeme konkurenčnú nevýhodu v extrémne vysokých cenách energií, ktoré sú vyššie ako v západnej Európe. Toto je oblasť, ktorú musí štát urgentne riešiť,“ uviedol Tomáš Ševčík predseda Slovenského združenia výrobcov piva a sladu .
Slovensko patrí medzi top 10 najväčších exportérov sladu na svete. V rámci Európskej únie bola v roku 2024 na piatom mieste. Najväčším exportérom európskym, ale aj svetovým bolo Francúzsko (1,1 milióna ton). Po ňom nasledovali v rámci EÚ Belgicko (989-tisíc ton), Nemecko (617-tisíc ton) a Holandsko (357-tisíc ton).
Prečítajte si aj
Zo Sibeerie na Slovensko. Pivovar Firstep chce robiť veci inak
Snímka: SZVPS