Ako Česi belgickú celebritu pokazili (Stella Artois)

Stella Artois

Prvý nástrel: Keď sa povie Stella Artois, asi každého napadne belgické pivo. To napadlo aj nás, keď sme natrafili na toto pivo v jednom bratislavskom supermarkete. Keď sme ho teraz vytiahli z chladničky, trochu sme zostali sklamaní. Pivo je totiž vyrobené v Prahe. Konkrétne ho vyrobil Staropramen. Samozrejme, že ide o bežný jav. Chceli sme však otestovať originál. Tak veríme, že nami testovaný kúsok bude vernou kópiou belgickej celebrity.

Názov piva: Stella Artois

Pivovar: Pivovary Staropramen

Druh piva: Svetlý ležiak

Krajina: Česko

Stupňovitosť: Neuvádza

Obsah alkoholu: 5,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, maltózový sirup, chmeľové produkty.

Farba: Svetlo – žltá. Číra.

Vôňa: Sladová. Tak sterilne.

Pena: Zapenila, konzistencia však bola jemná a rýchlo spadla.

Chuť: Sladové tóny sú veľmi jemné. Obdobne to cítim aj v strede piva. Neviem čím to je, ale pivo je mierne slané. (Nebojte, pohár som umyl dobre 🙂 Koncovka nie je prakticky žiadna. Chmeľ v nej hľadáte len veľmi ťažko.

4/10

Zhrnutie

Musím pripomenúť, že idem hodnotiť české pivo vyrobené podľa belgického receptu. A v tomto prípade si žiadnu servítku pred ústa nebudem dávať. To pivo je jedno veľké sklamanie. Nevýrazné a vodnaté chute, groteskný stred piva a takmer žiadna horkosť. Aj rezkosť bola vyššia ako norma. Aby to nebolo len vyplakávanie, ako – tak kvitujem aspoň piteľnosť. Pevne verím, že „pravá“ Stella je o niečom inom. Tento kúsok je pre mňa podpriemerné europivo, ktoré sa nemôže porovnávať s našimi. Dávam štvorku. Celé zlé.