Ako sa remeselné pivo dostáva aj do miest, kde ho nepoznajú

Doteraz v Senci nemali pivní fajnšmekri veľa možnosti piť iné ako europivo. V meste už dlhšie funguje „česká pivnička“, ale tam majú zvyčajne len české pivá ako Svijany a sem tam nejaké špeciály od našich západných susedov. Od leta sa situácia zmenila. Otvoril sa tu prvý podnik špecializovaný na remeselné pivá s názvom Beer Point.

Objavovanie

Majiteľ podniku Beer Point nie je priamo z pivárskej branže, ale s gastronómou má niečo spoločné. Bol dlhé roky kuchárom a pracoval aj pre kočovný pivovar a bar Damián. Je z Bratislavy a do Senca dochádza. Juraj Korec sa rozhodol skúsiť podnikať v Senci aj preto, lebo remeselným pivám sa v Bratislave darí, ale trh tam je už dosť nasýtený.

„Zatiaľ nás ľudia objavujú, ale nesťažujem sa,“ hovorí popri čapovaní troch pív, ktoré sme si vybrali. V čase našej návštevy tam mal šesť pív, väčšinu zo Slovenska, známych craftových značiek. Nechýbala JAMA, Wywar, Permon či Parom. Jedno bolo české. Podnik je celkom dobre strategicky umiestnený na Krátkej ulici, ktorá vedie od autobusovej stanice do centra mesta.

Pivo sa čapuje trochu dlhšie do tmavohnedých litrových alebo pollitrových plastových fliaš, ktoré má majiteľ v zásobe. Majú jednotný dizajn a výčapník na nich napíše fixkou aj základné údaje o každom pive. Zaujme nás čapovacie zariadenie, z ktorého ide do fliaš najprv špeciálny pivný plyn. Pivo potom dlhšie vydrží a fľaša a môže dokonalejšie zatvoriť.

Treba len ochutnať

Jeho podnik je v podstate výčap piva, kde si pri malom bare môže pivár aj posedieť a ochutnať, čo je na pípe. Interiér je príjemný – tehličková stena je skombinovaná s industriálnym stropom a podlahou akoby z dreva. Nechýba malý bar a polica  s ponukou plechoviek a fľaškových pív zo sveta. Nájdete tam známe značky ako Brewdog, ale aj menej známe z Chorvátska.

Pivá boli na policiach trocha riedko rozmiestnené, čo vyzeralo ako chudobná ponuka. Tiež nás sklamalo, že niektoré vystavené pivá majiteľ nemal v ponuke. Potom sa zdá, že tie plechovky a fľaše sú tam iba ako dekorácia.

Malý výčap piva by sa mohol v Senci viac uchytiť, keď štamgasti zistia, že čapované pivo v plaste nie je vôbec horšie ako fľaškové remeselné kúsky z Tesca. Navyše v Beer Pointe sa o pivo môžete s majiteľom porozprávať, čo v Tescu nehrozí.

Snímky: Beer Point, autor. Text: Jozef Ryník