Na skok u Mikkellera. Podnik, ktorý musíte navštíviť

Mikkeler, Mikkeller Baghaven, Kodaň, dánske pivo, dánsky podnik

Keď milovník piva zavíta do Kodane, nemôže minúť podnik s názvom Mikkeller. Ono to nie je až také zložité, keďže v meste je ich hneď niekoľko.

Viacero možností

Jeden z nich sme našli na ulici Refshalevej 169. Ide o pivnú záhradu Mikkeller Baghaven. Tá bola na druhej strane zálivu, od nášho hotela, kde sa ide pomalou kompou. Podľa sprievodcu, ktorý nám ukazoval architektonické aj historické skvosty Kodane z lode sa v starej budove konajú dobré akcie, koncetrty, trhy či festivaly.

Tam sme však nekončíme. Keďže máme už len pár hodín do odletu lietadla, zvolíme pobočkovú krčmu situovanú pri hlavnej stanici – Mikkeller bar.Podnik vyzerá dosť seversky stroho. Je akoby v suteréne pod úrovňou ulice, ale s veľkými oknami, takže je svetlý.

Pripomína nám skôr čistú predajňu piva. Za barom sú dvaja šikovní barmani, čierne dlaždice, dve biele umývadla a veľa píp. Prekvapí nás demižón s čerešňovým vínom. Na bare majú aj flaškové pivá z USA, konkrétne z Philadephie v Pennsylvánie z pivovaru Tired hands.

Krátky, ale parádny zážitok

Barman je milý, angličtina ho nevyruší a súdiac podľa jeho prízvuku, je to jeho rodná reč. Odporúča nám IPA od Mikkellera Green Gold. Je chutná, hoci jej cena 65 dánskych korún čo je skoro 9 eur nás nepoteší, ale v Škandinávii si človek musí zvykať na drahý alkohol. Druhý kúsok je Vesterbro Pils, svieži ležiak plzeňského typu.

Kedže sme hladní, chceme niečo pod zub, ale barman má len čipsy a oriešky. To je rozdiel medzi slovenskými krčmami a dánskymi. Dáni jesť nepotrebujú, radšej pijú.

Vonku do dosť plno, tak si pridavdáme k dvom sympatickým Dánkam. Nemajú s tým problém, posúvajú sa na lavici. Vypijeme s chuťou naše pivá a dali by sme si aj ďalšie, ale musíme utekať na letisko. Tak snáď nabudúce.

Prečítajte si aj

10 krčiem, ktoré musíte navštíviť predtým, než zomriete

Text a snímky: Jozef Ryník