Oáza dobrého remeselného piva na Liptove

Na Liptove nájdete aktuálne len jeden kamenný pivovar, ale remeselné pivo zviditeľňuje v regióne aj jeden kočovný. Navštívili sme ho v Ružomberku, meste ktoré nie je ešte na pivnej mape veľmi známe.

Priamo v meste

Rovno pod Mauzóleom Andreja Hlinku, blízko úplného centra mesta sme objavili podnik a reštauráciu Kočovný pivovar Čierny Kameň.  Interiér podniku vyzerá veľmi krčmovo – sú tam tehličky na stenách, motorka Harley Davidson, ale aj rôzne fotografie hercov na stene plus veľký televízor. Takže mix všetkého, ale nie je to nevkusné. Obsluha bola trocha pomalšia, ale napokon sme sa piva dočkali.

V podniku čapujú vlastné pivo z Kočovného pivovaru Čierny Kameň z Liptovských Revúc, ale aj pivá z iných remeselných pivovarov zo Slovenska aj Česka. Len škoda, že pivná karta bola na nevkusnom papieri v plaste s logom kofoly. Na druhej strane nás potešili letákové informácie o typoch pív, ktoré môžu byť veľmi nápomocné najmä pre pivných laikov. Tiež letáčik s ponukou kúpy štýlovej fľaše môže potešiť zberateľov.

Začali sme domácim kúskom –  Divný les APA. Toto 13-stupňové pivo je nefiltrované a nepasterizované. Malo peknú jantárovú farbu, pena bola trocha riedšia, ale chuť to vyvážila. Výrazná horkosť sa miešala s chuťou ovocia, ktorému dominovali ríbezle. Slabšie telo vyvážila dôrazná koncovka. Trošku nás prekvapila aj cena piva. Za tretinku sme platili 1,6 eur, čo je na ružomberské pomery zrejme dosť.

V šnúre APA sme pokračovali s pivom z bardejovského pivovaru Bethet. Farba bola opäť pekná jantárová a pri chuti prekvapila jemne karamelová stopa, ktorá dopĺňala klasickú chmeľovo-citrusovú chuť. Celkovo výborne piteľné pivo. Opäť bola na zamyslenie cena dve eurá za malé pivo najmä s prihliadnutím na región.

Má svoje miesto

Napokon sme aj napriek zime siahli po ľahšom Summer Ale z Donovalského pivovaru. Táto desinka bola svieža s výraznou horkou chuťou, ale aj vôňou citrusov. Pivnú ponuku dopĺňali ležiak z martinského pivovaru Martins, APA z minipivovaru Harvánek zo Žiliny a Black Ale zo Slavkovského pivovaru v Česku.

Celkovo Čierny Kameň ničím výnimočným neprekvapil, ale v rámci malého mesta Ružomberka je to oáza dobrého remeselného piva a navyše si tam môžete dať v čase obeda aj menučko.

Text: Jozef Ryník, Snímky: Čierny Kameň, autor