Ako som v Česku veľa nechválil a v Maďarsku bol za „szigorú bastard“

Shadow Sörfőző Verseny Győrben

Aj koniec roka praje súťažiam. V novembri je tradične Moravian Homebrewers Meeting (MHM) a tiež Shadow Sörfőző Verseny Győrben.

Moravian Homebrewers Meeting

Ako prvý sa konal MHM v Brne. Na súťaži sa zúčastnilo 80 pív v štyroch kategóriách.  V kategórii Světlý ležák českého typu bolo hodnotených 32 pív, v Specialty IPA 28, kategória Sweet Stout obsahovala 11 pív a Catharina Sour 9. Medzinárodný team rozhodcov tvorilo 24 ľudí, z toho 13. sú držiteľmi BJCP certifikátu.

Naša trojčlenná komisia začala hodnotenie ležiakmi v počte sedem. Hneď prvé pivo bolo celkom fajn a získalo 36 bodov. Radosť však netrvala dlho, lebo zvyšok pív bol výrazne horší. Štyri pivá v rozmedzí 15 až 17 a dve mali 20, respektíve 21 bodov. Pravdepodobne boli v supermarketoch v akcii Acetaldehyd, DMS a Diacetyl. Žiaľ tento stav nebol prekvapením.

Moravian Homebrewers Meeting

Tak to však na súťažiach chodí. Keďže sme boli rýchli, za odmenu sme dostali hodnotenie sedem pív typu Sweet Stout. Tu to bolo pestrejšie. Mali sme síce dve pivá v rozmedzí 20 až 21, jedno pivo dostalo 28 bodov, ďalšie 28.

Ďalšie tri pivá však boli skvelé od 38 do 41 bodov. Hodnotil som aj v Best of Show, kde sa stretli najlepšie pivá zo všetkých kategórií. Konkurencia bola vysoká, avšak jednoznačne vyhral Sweet Stout. Všeobecne sa mi zdalo, že úroveň hodnotených pív sa veľmi nemení. Čo dáva zmysel, nakoľko zmyslom toho, že domovariči dávajú svoje pivá na súťaže je aj to, aby ich posúdil niekto nestranný a nielen kamaráti, príbuzní a podobne.

Moravian Homebrewers Meeting

Súťaž je tradične dobre pripravená, obsluha svižná, všetko odsýpa ako má. Honza Grmela so svojím mini tímom odvádza dlhodobo skvelú prácu. Pre mňa je táto súťaž, taký príjemný záver súťažného roku. Rok 2024 bol navyše výnimočný tým, že som sa zúčastnil druhý rok po sebe. Obyčajne to vychádzalo na každé dva roky.

A aké boli výsledky?

Kategória Světlý ležák českého typu

  1. Ondřej Weiss, Kašák
  2. Jan Hůla, Kamenický Povaleč
  3. Tomáš Chlup, Mates

Kategória Sweet Stout

  1. Ondřej Poustecký, Strata Mléčné Dráhy
  2. Jakub Kacíř, Cream Stout
  3. Dušan Urban, Cane Corso

Kategória Specialty IPA

  1. Dominik Abrahám, WhIPA
  2. Ondřej Bulla, Little Bride
  3. Dominik Abrahám, Belrery

Kategória Catharina Sour

  1. Tomáš Zlatovský, Guava + Lime Golden Catharina Sour
  2. Štefan Gonos, Pina Colada
  3. Vratko Toth, Mango Katarinka

Best of Show: Ondřej Poustecký, Strata Mléčné Dráhy

Domácí sládek roku: Dominik Abrahám

Pozorný čitateľ si určite všimol, že pivá od slovenských domovaričov sa nestratili, ba práve naopak, zažiarili.

Shadow Sörfőző Verseny Győrben

Súťažný rok sa pre mňa ešte nekončil. Facebook mi začiatkom novembra privial správu, že sa v Győri koná domovaričská súťaž „Shadow Sörfőző Verseny Győrben“, ktorá je súčasťou BJCP kalendára. Győr je blízko, predo mnou sa tam prihlásil aj Adam a tak bolo rozhodnuté. Napísal som správu organizátorovi, ktorý mi moju účasť potvrdil.

3. Sörfőző Verseny Győrben sa koná v podniku Shadow, ten vlastnení sládok pivovaru Vaskakas, ktorý je aj organizátorom súťaže. Chodievam občas do Győru, ale o tomto podniku som nevedel. Pív bolo 36 a pôvodne malo byť 14 rozhodcov na štyroch stoloch.

Nakoniec nás bolo pri troch stoloch výrazne menej. Ak si dobre pamätám, tak nás bolo sedem rozhodcov s BJCP certifikátom. V našej komisii sme hodnotili 12 piv. Šesť Bockov a šesť American Amber Ale. Na prvom stole rozhodcovia hodnotili 13 pív štýlu Munich Helles a na druhom 11 pív štýlu Cold IPA. Hodnotenie prebiehalo cez aplikáciu, ktorá bola vyvinutá na mieru.

Úvod bol trochu rozpačitý, nakoľko vývojár odstraňoval mušky za pochodu. Nakoniec sa dobrá vec podarila a my sme mohli smelo hodnotiť. V kategórii American Amber Ale sme sa celkom zhodli, úroveň bola slabšia. Víťazná vzorka získala 36 bodov z 50. Zvyšok bol v rozpätí 24-27 bodov. Bola oxidácia, málo chmeľu, priveľa karamelu a iné drobnosti.

Shadow Sörfőző Verseny Győrben

V Bockoch to už bolo z integritou našej skupiny trochu horšie. Môžete mi hovoriť, že som „szigorú bastard“, zdalo sa mi však, že sme moc štedrí. Víťazné pivo bolo fajn a vôbec by sa nestratilo ani v Nemecku, ostatne boli skôr silnejšie Märzeny. Ako keby sa varníci báli kopnúť do koní a spraviť silné pivo, čo bok naozaj je.

Nakoľko sa oficiálne vyhlasujú len prvé tri miesta z Best of Show, tak som nechcel byť veľmi urputný. Čo sa týka kvality pív v ostatných kategóriách, bola podľa ostatných veľmi podobná ako u nás. Pri Best Of Show už boli ľudia rozkokošení, hladina hluku v podniku stúpala a o kľude pri hodnotení sa nedalo hovoriť. Zmätky boli aj pri pohároch na degustáciu.

Proste taký „anarcho punk“ v plnej kráse. Nakoniec sme pomerne rýchlo odfiltrovali slabé kusy a ostalo päť pív, o ktorých sme rozhodovali. Nestáva sa to často, že rozhodcovia rýchlo nájdu zhodu, nám sa to však podarilo. Nakoniec všetci sme mali na prvých troch miestach tie isté pivá. Len v inom poradí. A ako to dopadlo?

Výsledky:

  1. Szabó Károly, Hathajó, Cold IPA
  2. Nagy Ferenc Péter, Julcsika, Bock,
  3. Sáfrány István, CiRMos, Cold IPA

Asi  to vyzerá, že sa mi na súťaži nepáčilo. Iste, boli tam chyby, chaos a podobne. Koniec koncov, toto bol prvý rok podľa BJCP pravidiel. Tak na nejaké tie chyby nárok rozhodne je. Súťaž sa mi rozhodne páčila, aj ten undergroundový setup miesta bol fajn. Keď budem v meste, zájdem sem.

Shadow Sörfőző Verseny Győrben

Moje plány na návštevu predvianočného Gyȍru nevyšli, domov som sa dostal tak pred polnocou.

Keď sa ma organizátori pýtali, že či prídem aj na budúci rok, povedal som, že rád. Je to blízko, organizátori sú fajn, stretol som sa s novými ľuďmi, skúsil iné prostredie. Že to nebolo dokonalé, nevadí.

Podľa informácií od majiteľa Csopak borozó & Craft Söröző, sa takéto súťaže dejú dvakrát do roka, raz u neho a raz v Shadow pube. Budem to sledovať.

Za mňa skvelý záver súťažného roku. Teším sa na rok 2025.

Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade.

Prečítajte si aj

Pivný Győr? Kvôli tomuto podniku sa tam oplatí chodiť