Pivný okruh Prahou: Podniky, puby aj kaviarne s pivom

Praha

V minulom článku som písal, ako som sa nedostal do Prahy. Týždeň sa stretol s týždňom a o týždeň neskôr som predsa len odcestoval. 18. apríla bol koncert, na ktorý som mal lístky. Keďže sa mi podarilo presunúť ubytovanie z týždňa predtým, nič nestálo v ceste, aby som okoštoval nejaké to pivo v matke miest.

Pivovar Bubeneč

Pivovar Bubeneč

Cesta vlakom bola rýchla, bez komplikácii. Ubytovanie som mal strategicky neďaleko centra, pán, čo prenajímal byt, bol ústretový a ubytoval ma skôr. Tipy na podniky som dostal, tak som sa nalodil na metro a šiel na pivo do Pivovaru Bubeneč.

Po vystúpení z metra som míňal Automat Matuška, ten však došiel na rad neskôr. Pivovar Bubeneč vznikol v roku 2016, ako lietajúci s výčapom a reštauráciou. V roku 2018, po rekonštrukcii priestorov, majitelia vybudovali aj 500-litrový pivovar.

Miesto je na prvý pohľad celkom malé, 20 miest na sedenie, plus miesta na terase. Lenže je tu ešte reštaurácia v podzemí aj s kuchyňou a tam je ďalších 50 miest. Otvárajú však až o piatej poobede.

V ponuke bolo osem pív na výčape a jeden barrel age asi vo fľaške. Na pulte bolo vidieť aj  výstavku desiatich plechovkových pív na doma. Po dohode s barmanom som si dal kulajdu, ktorú mi v kuchyni rozmixovali a Bubenečský DDH Enigma, IPL.

Pivovar Bubeneč

Pivo malo stredné telo, chmelenie bolo celkom intenzívne a pivo padalo do mňa celkom rýchlo. Bubenečský SMASH Alta bol Pale Ale chmelený ukrajinským chmeľom. Ten bol menej výrazný, pivo bolo trochu sladšie, piteľnosť však bola dobrá.

Aby som neprepálil úvod, dal som si na záver Bubenečský CZ IPL, kde sa použili novo vyšľachtené chmele Gaia a Juno zo Žatca. Pivo nebolo zlé, avšak najslabšie z vypitej trojice. Chmeľ nebol úplne v harmónii so sladom, prevažovali bylinné a trávové tóny. Jedlo bolo fajn, obsluha vedela, čo robí, bola rýchla, teda barman bol rýchly. Podnik bol prázdny, to sa však určite rýchlo zmenilo.

Krkonošská hospůdka

Kúsok od pivovaru sa nachádza Base Camp, pivotéka aj s pár výčapmi. Aspoň takto som bolo informovaný. Tentokrát nebolo žiadne výčapné pivo, tak som si kúpil dve plechovky a zamieril do Krkonošskej hospůdky, ktorá bola rovno oproti.

 Krkonošská hospůdka Praha

Podnik je typicky český, na výčape väčšinou ležiaky až na Čestmír IPA, ktorého som ochutnal a bol som spokojný. Akurát nachmelené, žiadna ČIPA, ale slušná oldschool IPA.

Priestor sa pomaly napĺňal, podľa rečí barmanov, sa očakával večer nával. Na mieste sa môžete aj najesť, podávajú jedlo  k pivu. Tlačenka, Hermelín, párky, romadúr, sadlo s cibuľou. Škoda, že tieto potešenia sú mi už odopreté.

Automat Matuška

Posledná zastávka v tejto lokalite bol Automat Matuška. Podnik je inšpirovaný legendárnym automatom Koruna. Interiér je strohý, bufetový, avšak zároveň je vidieť, že sa tu investovalo veľa peňazí.

Na výčape boli tri ležiaky, California, plus Alergen 78, údený Rauch, ktorý sa varil v malom pivovare v pivnici tohto podniku. Okolo 15 -20 jedál, sendviče, ale aj sekaná, šalát, klobása bôčik, gulášová polievka a viac.

Mne sa to prostredie veľmi nepáčilo, zdalo sa mi také umelé. Pivo bolo fajn, jedlo voňalo tiež dobre, necítil som sa tam však príjemne. A to podľa mňa ani nie je účel tohto miesta.  Ak si však budete chcieť si zopakovať tento môj okruh, určite Matušku nevynechajte, taký bôčik a jeden ležiak, vám isto nezaškodia.

Pivní zastávka

Nastal čas na ďalšiu zastávku a to pivnú. Nielen charakterom, ale aj názvom. Podnik Pivní zastávka je od Matušku vzdialená 34 minút metrom s malou prechádzkou. Počas nej som míňal Hospodu u Klokoně, kmeňovú krčmu fanúšikov Bohemiansu. Kedysi, keď som do Prahy chodil častejšie, som si tu dával pivo so švagrovcami. 😊

Pivní zastávka

Pivní zastávka je pivotéka, kombinovaná s výčapom, v zadnej časti je aj miestnosť na sedenie. Počas mojej návštevy sa tam konal zlet čarodejníc, alebo posedenie klubu dôchodkýň (nejak som to nevedel odlíšiť). Päť pív na výčape plus množstvo fľaškových a plechovkových pív v chladničkách.

Tu sa ku mne pripojil môj miestny sprievodca Marko. Bolo celkom plno, susedia sa schádzali na pivo. Ochutnali sme dve pivá, Be Pink Punk od Zíchovca a Černý Potoka Orion η (Éta), čo bol dobrý počin. Obidve nadpriemerné pivá. Obsluha bola rýchla, výber široký, hlavne plechoviek flašiek. Skvelá susedská krčma. Nezdržali sme sa tu dlho, lebo Marko mal pre nás naplánovú „pub crawl“ aka ďalší pivný okruh.

Lya

Len 800 metrov smerom na Havlíčkove sady je pivná kaviareň. Lya je milé malé miesto, kde je na výčape päť pív. Jedným z nich bol Falkon Kottbusser, čo je reinkarnácia piva z nemeckého Cottbusu, kde sa varil štýl, ktorý zahŕňal pšenicu, ovos, med a melasu.

Pivo bolo populárne na začiatku 15, storočia,  kým neprišiel Reinheitsgebot, ktorý podobné panské huncútstva zatrhol. Pramene tiež spomínajú, že to bolo kyslé pivo, ktoré bolo populárne do 19. storočia. Pivo bolo sladové, bolo cítiť ovos, med, žiadne chmeľ. Som rád, že som ho ochutnal.

Ďalšie pivo Slowburn Kerfuffle, Cascadian Dark Ale bol plný pražených tónov, tmavý slad, po chvíľke prišiel aj chmeľ, celkom dosť veľa chmeľu. Super.

Galerie Piva

Na ďalšie pivo sme sa moc nenachodili, nakoľko Galerie Piva na Krymskej sa nachádza hneď za rohom. Je to celkom  punkový podnik s patimi pivami na výčape a tiež v chladničkách.

Výčapník má situáciu zjavne pod kontrolou, pivo má ošetrené skvele a načapuje ti ho rýchlosťou blesku. Lomnický Ležák 11° bol úplne typický príklad pitného českého ležiaku.

Kočovný pivovar Four Elements navaril IPA s veľavravným názvom Hoppium. Moje prvé z tohto pivovaru. A aké bolo? Nachmelené citrusy, ihličie, citrusová kôra, bylinkové tóny. Môže byť.

Trilobit

Po dlhej štvorminútovej ceste sme sa dokráčali do výčapu pivovaru Trilobit. Napriek tomu, že sa spolu stretávame na domovaričských súťažiach, ich pivo nemám veľmi ochutnané.

Trilobit Praha

Monroe Ale 11% je také ľahké odsmädové pitie. Kazbek Pale Ale Cryo 13% na druhej strane veľmi nesplnil moje očakávania, Kazbek nebolo vôbec cítiť, pivo bolo viac sladové ako chmelené. BeerBubbles Brut IPA bolo navarené v rámci Pink Boots Collaboration Brew Day so špeciálnym blendom chmeľov. Pivo bolo  svieže, slabšie  nachmelené ako som očakával, nebolo úplne do sucha prekvasené ako vyžaduje štýl. Chutilo mi však, dokonca za barom aj pred barom boli dievčatá, ktoré ho navarili.

Bad Flash Bar

Náš posledný cieľ v ten deň Bad Flash Bar na Krymskej, je pre mňa zakliate miesto, nakoľko som ho nikdy nezastihol otvorený. Teraz sa podarilo.

Bad Flash Praha

Domáci Bad Flash American Wit 10° bol nie úplne podarený, bol citrón, pšenica, aj fenoly, avšak nebol úplne doladený. Keďže som zmeškal Prague Beer Fest 2024, tak ten, respektíve pivo z neho prišlo za mňou.

Bad Flash/Alternate Ending/Hopewell/Human Robot/KCBC/Wild East Basic Bitch IPL bol opre mňa také rozpačité, obilné, zľahka chmelené, diacetyl viac ako by sa patrilo, nie úplne vyrovnaná chuť. Celkom som bol rád, že to bol posledný podnik. Našťastie som býval neďaleko, tak to bola rýchlovka. Ako bolo druhý deň výletu. To sa dozviete v pokračovaní tohto článku čoskoro.

Text a snímky: Imrich Nógell, Beermalade. Hlavná snímka Duernsteiner z Pixabay.

Prečítajte si aj

Sprievodca pivnou Valenciou. Ktoré podniky sa oplatí navštíviť