Ako štatistiky odhalili biedu slovenského piva

Aj keď môžeme o Slovákoch hovoriť ako o pivnom národe, v produkcii zlatistého moku na tom nie sme vôbec dobre. Minimálne v porovnaní s okolitými krajinami, za ktorými výrazne zaostávame.

Na chvoste

Aktuálny prehľad The Barth Report mapuje situáciu na pivných trhoch po celom svete. A všíma si aj Slovensko. Z pohľadu produkcie piva sa však nemáme čím chváliť. Vlani sme u nás navarili vyše 2,42 milióna hektolitrov zlatistého moku, čo nás zaradilo na 29. miesto v Európe a 75. na svete. Prebiehajú nás všetci naši susedia. Ak by sme aj brali do úvahy veľkosť trhu, aj tak by sme dopadli horšie ako napríklad Maďarsko, ktoré sa za pivný národ určite nemôže považovať.

Čím je to spôsobené? Kombináciou dvoch základných faktorov – absencie historickej značky a prítomnosti silných susedov. Prvý prípad je dôležitý. Pivovary totiž primárne varia pivo pre domáci trh, výrazne si však môžu polepšiť exportom. Pojmy export a slovenské pivo však vôbec nejdú dokopy.

Môžeme si nahovárať koľko chceme, Slováci nikdy nemali značku piva, ktorá by bola vo svete preslávená a mohla sa chváliť dlhoročnou tradíciou. Zlatý Bažant začal písať históriu „len“ v roku 1969, Topvar bol len o päť rokov starší a Šariš nikdy nepreliezol hranice východu republiky. Hovoriť o iných značkách nemá zmysel. Tie menili mená tak často, že budovanie značky bolo takmer nemožné.

Raj českých pív

Keď to porovnáme so situáciou v susednom Česku, môžeme sa červenať. Slováci nemohli exportovať svoje pivo vo veľkom, nebolo pre koho. A platilo to dvojnásobne aj po tom, keď skončila značka Czechoslovakia a východoeurópske krajiny uvalili clá na dovoz piva. Aj preto sú slovenské pivovary odkázané len na domáci trh. Čo je však zaujímavejšie, oba najväčšie slovenské pivovary u nás varia české značky. Aj to o niečom svedčí.

A Slováci pritom vypijú ďaleko viac piva ako sa u nás navarí. Dokazujú to štatistiky združenia The Brewers of Europe, podľa ktorých je Slovensko v rebríčku krajín s najvyšším dovozom piva na siedmom mieste v Európe. Ročne sa k nám dovezie 1,6 milióna hektolitrov piva. V tomto smere patríme medzi lídrov v celej Európe. Mädliť ruky si môžu hlavne české pivovary. Enormné množstvo piva k nám totiž prúdi práve od našich západných susedov.

Treba však dodať, že hore uvedené štatistiky sa týkajú veľkých pivovarov. Produkcia malých je zanedbateľná a ich vplyv stále malý. Nič to však nemení na fakte, že slovenský trh sa v posledných  dvoch desaťročiach deformoval a potrvá ešte veľmi dlho, kým sa dostane do vyváženého stavu. Ak vôbec …

Snímka: Pixabay/pixel2013