Alechemist 2024: Postrehy a výsledky z domovaričskej súťaže

Alchemist - Imro 2024

Sezóna domovaričských súťaží sa pre mňa začala zrýchleným tempom. Obvykle začínam Kosteleckým chmelovárkom, avšak, keďže súťaží nie je nikdy dosť, Adam Šulík zorganizoval začiatkom marca prvý ročník súťaže s názvom Alechemist.

Štyri kategórie

Ako už názov napovedá, pôjde o pivá typu Ale, teda vrchne kvasené pivá. Kategórie boli štyri: American IPA, Wheat Beer, Dark British Beer, European Sour Ale. Prihlásených bolo 76 pív, trinásti porotcovia zo Slovenska a Maďarska nakoniec posudzovali 68 pív nielen zo Slovenska a Čiech, ale aj z Poľska, Maďarska, Chorvátska a Fínska. Súťaž sa konala v priestoroch Pubu u Krakena, kde kedysi sídlil pivovar Egídius. Samotný pivovar je pod pubom. Dnes v ňom varia chlapci z Fólkvangu.

Pivo sme posudzovali podľa BJCP (Beer Judge Certification Program).  V našej komisii sme posudzovali pivá z kategórie číslo 16. „Dark British Beer. Najviac pív sa umiestnilo v kategórií dobrý, čo znamená, že pivá boli „všeobecne v rámci parametrov štýlu, menšie chyby“.

Alchemist - Imro 2024

Rozdali sme pár „trinástok“, dôvod bol ten, že väčšina z nich boli mimo štýl. Mrzelo a mrzí ma to stále, pretože to boli skvelé pivá a  domovariči si isto dali veľa práce s pivom, avšak prehliadli podstatu štýlov. Len jedno pivo malo v sebe veľmi veľa chýb. Čo vôbec nie je zlý pomer.

Výborná organizácia

Vôbec sa mi zdalo, že aj ostatné komisie boli s pivami viac-menej spokojné. Adam a jeho crew zvládli súťaž na výbornú. Pivá chodili bleskovo, teda nechodili úplne sami, avšak nám ich nosili asistenti a asistentky. Na stoloch boli „medzizubky“, aka povinné sústa. Aj vody bolo nadostač. Podmienky pre nás rozhodcov boli výborné.

Prišli aj domovariči, nielen zo Slovenska, dokonca až z ďalekého Varaždínu. Čakal som však, že na túto udalosť príde viac ľudí.  Bol to prvý ročník. Nie je veľmi čo vytknúť, čo bolo veľmi dobre načasované bol obed. Ten sa podával až po súťaži.  Obed bol totiž pomerne pikantný, teda polievka.

Celkovo to bola dôstojná súťaž a verím, že sa bude rozrastať. Veľmi rád prídem aj nabudúce.

Alchemist - Imro 2024

Keďže nielen súťažou je človek živý, ochutnal som aj miestne pivá z pivovaru Folkvang. Nebol som však veľmi nadšený. Už som mal možnosť ochutnať niektoré pivá a niekedy boli pivá fajn, inokedy ani nie.  Tentokrát to bolo skôr nie. Ležiak vôbec nechutil ako ležiak, skôr ako Saison a IPA bola horká, len horká bez chuti a zápachu. Horká. Tretie pivo sa mi vyparilo z pamäti, tuším to mal byť Stout, avšak zjavne nezaujal.

Pred Best of Show a vyhlásením výsledkov sme šli pozrieť pivovar Tatras, ktorý považujem za jeden z tých lepších pivovarov na Slovensku. Dal som si pšenicu tá bola úplne v poriadku. Nakoniec SMSka zrušila seansu a šli sme na vyhlásenie výsledkov.

 Kto teda vyhral?

A) American IPA

  1. miesto Vladimír Vaník s pivom „Bitang,
  2. miesto Patrik Tužinský s pivom „East to west”
  3. miesto Michal Roud s pivom “West coast IPA “

B) German Wheat Beer

  1. miesto Tomáš Bagi s pivom „Erikine Bocky“– Weizenbock,
  2. miesto Tuomo Äkkinen s pivom „Fields of gold “– Weissbier
  3. miesto Krzysztof Bednarski s pivom „Sloneczne” – Weissbier

C) Dark British Beer

  1. miesto Waldemar Wach s pivom „EFES “– Foreing Extra Stout
  2. miesto Roman Mikuš s pivom „Oatmeal Stout “– Oatmeal Stout
  3. miesto Turko Oleksandr s pivom „Sweet Dreams “– Sweet Stout

D) European Sour Ale

  1. miesto Petr Jirásko s pivom „Gosau “– Gose
  2. miesto Tomáš Gajdoš s pivom „ZLO Gose “– Gose
  3. miesto Ján Žbirka s pivom „Youngling “–Lambic

Celkovým víťazom súťaže tzv. „Best of show“ sa stalo pivo Weizenbock – Erikine Bocky od Tomáša Bagiho. Mal som ho možnosť ochutnať a bolo skvelé.

Návrat do Tatrasu

Ešte sme mali trochu času, tak sme sa vybrali naspäť do Tatrasu. Pôvodne som rozmýšľal, že sa vrátim k pšenici, avšak pivný škriatok nám podstrčil ochutnávkové sety. Áno, sety. Dva. Jeden z bežne dostupných pív, jeden z rotujúcich. Všade osem pohárov. V bežnej to boli samé pivá a v rotujúcej osem kusov dopĺňala pivovica. Ehmm. Zdegustoval som Medáčik (medové pivo), Šalenák (SK DIPA), Brutgrepia (Brut IPA s grepom), Tatras Rováš 12° (Sour s Bergamotoým čajom), Poprader (Baltic Porter), Vianočniak (vianočné pivo) Sto čertov (Milk Stout) a spomínanú pivovicu.

Už pri prvom pive som spozornel  a tak nejak cítil, že pozícia pivovaru sa trochu zatriasla, Šalenák už s ňou zamával úplne. Karamel, karamel, karamel, pri oteplení rozhodne oxidácia, veľmi málo bolo cítiť chmele, bol však cítiť alkohol, veľa alkoholu.

Alchemist - Imro 2024

Brutgrepia sa dala piť, avšak veľmi brut to pivo nebolo. Bolo však bez vád. Bergmaotový kyseláč chutil ako Eistee s nejakým citrusom. Ehmm. Baltic Porter Poprader bol celkom fajn, pražené tony, káva, trochu karamelu. Vianočniak nebol dobrý vôbec, zoxidovaná skaramelizovaná sr…., veď vy viete čo.

V marci, keď by už mohol byť jarný špeciál, či nebodaj veľkonočný, servírovať pivo, ktoré bolo navarené pravdepodobne v novembri je dosť nešťastné. A neúctivé k zákazníkom. Milk stout tiež nebol z tých lepších.

Popritom som ochutnal aj s druhého setu a bolo vymaľované. Pivá z chybami, jedno horšie ako druhé. Okrem pšenice. Je mi to ľúto, avšak škrtám Tatras zo zoznamu mnou doporučovaných pivovarov. Veľká škoda. Aby sa však nezabudlo, obsluha bola veľmi dobrá , usmievavá, rýchla. Len škoda toho piva.

Alechemist sa konal v deň, keď som mal kúpený lístok na koncert, na ktorý som sa tešil od novembra. Nakoniec som ho oželel, pokúsil som sa neúspešne darovať lístok a nakoniec vďaka priaznivým okolnostiam a vodičovi som stihol obe veci. Sehr gut.

 Text: Imrich Nógell, Beermalade, Snímky: Mária Barteková

Prečítajte si aj

Imrove pivné cesty: Ako je to s ponukou na strednom Slovensku