Americký pivovar, ktorý zhltol Heineken (Lagunitas IPA)

Americký pivovar Lagunitas má za sebou zaujímavý príbeh, ktorý niektorí malí pivovarníci berú ako výstrahu. Prečo?  Všetko sa to začalo v roku 1993, keď Tony Magee založil malý pivovar. Jeho pivo zaujalo, keďže bolo iné ako z veľkých pivovarov. Nebolo prekvapením, že sa jeho kapacita neustále rozširovala. Až bola taká veľká (600-tisíc barelov), že si ho vyhliadol nadnárodný gigant Heineken. Najprv kúpil jednu polovicu, potom pridal aj druhú. Tento obchod je v mnohom symbolický a mnohí poukazujú na to, že remeselnú scénu aj tak raz skúpia veľkí hráči. My si dnes ochutnáme pivo s názvom Lagunitas IPA. Ide o vlajkovú loď tohto pivovaru.

Názov piva: Lagunitas IPA

Pivovar: Lagunitas Brewing Company

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: USA

Stupňovitosť: Neuvedená

Obsah alkoholu: 6,2 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, pšenica, chmeľ.

Cena: Za tretinkovú fľašu sme zaplatili tri eurá.

Farba: Zlatistá. Pivo je len jemne kalné.

Pena: Nadýchaná, šľahačková. Len pomaly padala a pekne krúžkovala pohár.

Vôňa: Kombinácia grepu, limetky, ríbezlí. Osviežujúca.

Chuť: Sladový základ je výrazný, telo stredne plné, keď ponúkne kombináciu grepu, limetky a ríbezlí. Koncovka je horkastá a jemne korenistá. Jej doznievanie cítite ešte niekoľko sekúnd po dopití.

7.5/10

Zhrnutie

Ukážková IPA. Pekne vyskladaná, hutná i výrazne horkastá. Plusom je čistý chuťový profil, príjemné ovocný rozmer i výrazne horkastá koncovka. Možno chýba viac lahodnosti, nejakého prekvapenia či výraznejšieho iskrenia (pri danom stupni alkoholu to môžeme očakávať). Za nás je to 7,5 bodu. Je to taká americká klasika, ktorá môže slúžiť ako predloha daného štýlu.

Sending
Hodnotenie čitateľov
7.08/10 (32 hodnotenie)