Anderson Valley Brewing Co.: Pivovar, ktorý ešte musí trénovať

Pivovar Anderson Valley Brewing Company bol založený v roku 1987, keď v celých USA bolo asi 20 malých pivovarov, s úmyslom variť najjemnejšie ales. Na začiatku mal kapacitu niečo cez 1000 litrov, v roku 1996 už trojnásobnú a v roku 2000 bol uvedený do prevádzky trojposchodový pivovar, v ktorom boli využité varne nádoby zo zavretých nemeckých pivovarov. Ak správne počítam, jeho kapacita je oproti začiatku 25-násobná. V znaku má medveďa s parohami, asi produkt slovnej hračky bear+deer=beer.

Pivovar Anderson Valley Brewing Company

 

Poleeko Pale Ale
Nízka pena, slamová farba, pomerne matné/kalné. Vôňa grepová, trávová, korenistá. Mierna sladovosť. Je svieže, horkosť nastúpi až po chvíli, trvá dlho a po dopití sa sa dostáva do popredia. Je o stupeň výraznejšia, než by bolo potrebné, čo uberá na pitelnosti. Citrusové tóny chmeľu sú na môj vkus málo výrazné, až potlačené. V pohode, ale neohúrilo.

Boont Amber Ale
Farba je tmavšia medová, pena hustejšia a vyššia. Vôňa je oveľa plnšia. Ananásová, medová, ovocná. Telo plné, sladové, hlboko prekvasené. Veľmi nízka nevtieravá horkosť. Na jazyku šteklí vysoké nasýtenie. Po chvíli, keď vyprchá CO2, je to ako keby ste hrýzli slad. Čisto britský ale. Nič mi na ňom nevadí a vedel by som ho kľudne piť celý večer. Výborne pivo, no na west coast by som ho netipoval. Veľmi mi pripomína Haymaker od Hook Norton.

Barney Flats Oatmeal Stout
Vysoká hustá pena, úplne nepriehľadná tmavá tekutina. Vo vôni čokoláda, kakao, marmite. V chuti pražené slady, kakao, melta. Veľmi slabo sušené ovocie. Suchá, trochu slaná a trochu umami chuť a mierna ovocná kyslosť ho robí zaujímavým. Znovu veľmi anglické pivo, ktoré sa ľahko pije. Svieže, korenisté, iskrivé, až ku koncu mierne grepovo horké. Konzervatívne a skvelo zvládnuté.

Anderson Valley

Hop Ottin‘ IPA
Svetlá zlatá farba, grepová vôňa, pevná pena, ktorá vydrží do konca vypitia pohára. V chuti však dominuje len horkosť a zas len horkosť. Chvíľami je cítiť slad či slaná chuť, ale inak je pivo nevyvážené a len veľmi horké. Trochu som bol sklamaný.

Winter Soltice Seasonal Ale
Ale s príchuťou asi vanilky a čokolády. Vôbec nie moja šálka kávy, ani na zohriatie v zime.

Heelch O’Hops Double IPA
Pivo vypenilo z fľaše. Vôňu má zo všetkých najlepšiu, sú cítiť citrusy a ihličie. Chuť je na danú stupňovitosť prázdna a len alkoholová. Po chvíli všetko prerazí horkosť, ktorá dlho ulpieva na jazyku a bráni sa napiť. Ak toto má byť niečo ako hardcore IPA od Brewdog, tak ešte chvíľu musia trénovať.

Myslím, že z ochutnaných 6 kúskov sa oplatí kúpiť len Boont Amber ale a Barney Flats Oatmeal Stout. Vo všetkých ostatných prípadoch sa v danej kategórii dá za rovnakú cenu kúpiť lepšie pivo. Skúšanie stále nových pív má veru aj temnú, frustrujúcu stránku.

*****

Na našich stránkach môžete nájsť pivné zápisky Petra Hudáka. Domovariča, degustátora a predovšetkým fanúšika dobrého remeselného piva. Pravidelne putuje po podnikoch a testuje pivo, ale aj jedlo. Nájdete ho aj na Facebooku, kde vytvoril skupinu Súkromné pivné zápisky.