Banskobystrický pivovar oživuje značku Urpín

Banskobystrický pivovar vstupuje do novej letnej sezóny s novinkou. Producent piva zo stredného Slovenska sa rozhodol vrátiť značku Urpín na pivovarnícku scénu, keď pivárom ponúkne pivo s názvom Urpín 89!.

Pripomienka revolúcie

Novinka z dielne Banskobystrického pivovaru má byť pripomienkou výročia Nežnej revolúcie a zároveň reakciou na históriu novodobého pivovaru pod vrchom Urpín. Spolumajiteľ Banskobystrického pivovaru Ľubomír Vančo však hovorí, že inšpiráciou bola aj spolupráca na filme.

„Naša spoločnosť dlhodobo spolupracuje na rôznych kultúrnych, športových aj spoločenských projektoch. Posledným významným počinom je spolupráca na najnovšom filme Amnestie,“ približuje Ľubomír Vančo.

Samotný film mapuje dianie v Československu v období rozpadu bývalého režimu, keď sa zameriava na amnestie, ktoré udelil bývalý prezident Václav Havel. Urpín 89! je svetlé výčapné pivo (10°) s obsahom alkoholu na úrovni 4,0 percenta.

Pivo pripravil pivovar podľa pôvodnej receptúry Pivovaru Urpín starej viac ako 30 rokov. „Ide o pivo plzenského typu vyrobené klasickou technológiou z bystrickej vody, jačmenného sladu z Levíc a slovenského chmeľu. Sladovú a jemne chmeľovú vyváženú plnú chuť harmonicky dopĺňa príjemná horkosť a stredná až silná rezkosť,“ predstavuje novinku pivovar.

Zmenené meno

Pivo Urpín 89! bude dostupné v čapovanej verzii a v pollitrových plechovkách. Spomienku na minulosť má posilniť grafické spracovanie plechoviek vo forme komiksu, so pripomienkou na historické udalosti Nežnej revolúcie a Amnestií.

Autorom grafiky je výtvarník Jozef Gertli Danglár, ktorý sa zároveň podieľa aj na grafike filmu Amnestie. Na štyroch motívoch plechoviek sa objavia základné  symboly revolúcie aj filmu – víťazné Véčko, štrnganie kľúčmi, Karel Kryl, väzeň či dozorca. Plechovky tak majú plniť aj „zberateľskú“ funkciu.

Značka Urpín zmizla z pivnej mapy pred takmer dvoma desaťročiami. Terajší majitelia získali pivovar v konkurznom konaní a zmenou názvu chceli poukázať na to, že pivo sa nebude variť tak, ako v posledných rokoch existencie pivovaru. Pôvodné vedenie totiž na varení piva šetrilo a odrazilo sa to aj na kvalite piva.

Snímky: Banskobystrický pivovar