Pivovar Buchvald: Zostaneme pri ležiakoch, je to správna cesta

Buchvald - sládok

Rok 2020 môžeme označiť za jeden z najťažších v novodobej histórii Slovenska. Sektor gastra naplno zasiahli opatrenia, ktoré paralyzovali tisícky podnikov aj podnikateľov. Ťažké chvíle museli riešiť aj pivovarníci. Aj preto bude naša koncoročná pivovarnícka anketa trocha iná. Pivovarníci v nej budú bilancovať, ale aj odhadovať vyhliadky na ďalší rok. Dnes sa za rokom 2020 obzerá Peter Novotný konateľ spoločnosti a hlavný sládek pivovaru Buchvald.

Dá sa nájsť na roku 2020 niečo pozitívne? Donútila vás situácia zaviesť nejaké zmeny, ktoré vám môžu v budúcich rokoch pomôcť?

Stále v každej situácii nájdete niečo pozitívne. U nás bolo pozitívne leto, tešil nás záujem o pivko, to je dobrý signál, ktorý potvrdil trend. Ďalej čo sa týka pivovarníctva v tomto roku nás potešilo, že sme si opäť pracovne trocha skrížili cesty s výborným človekom a majstrom svojho umenia, bývalým hlavným sládkom dnes už zatvoreného pivovaru v Koute na Šumavě Bohušom Hlavsom. Má totižto kamarátov (Jan Stulík a Petr Kolář), ktorý sa rozhodli obnoviť proces výroby piva a teda pivovar v Horažďoviciach na Klatovsku.

Tak sa boli u nás pozrieť, sme sa skamarátili a pomáhame im trocha s nejakými radami či nápadmi. Majú krásny historický priestor pôvodného pivovaru. Musíme to teda aj v tejto ťažkej dobe brať pozitívne, keď Česi prídu niekde na východné Slovensko a naše pivko im veľmi chutí a vieme poradiť. No a najväčšie pozitívum je, že ako tak celá naša pivovarnícka rodina tak aj tie naše vlastné sme prežili celý rok v zdraví. Zmeny sme nezaviedli žiadne a ani neplánujeme zavádzať, sme presvedčení, že naša cesta je správna a ideme si svoje. Čas nám dá určite zapravdu.

Pivovary budú rátať straty. Ako ste na tom vy? Viete fungovať v obmedzenom režime, alebo máte existenčné problémy?

Odpoveď je jednoduchá. Nikto z nás podľa mňa nevie fungovať v tomto režime. My sme si cez rok, teda hlavne cez leto našetrili na nové ležiacke tanky, tak sme ich neobjednali a z rezervy to prežijeme. Je mi to ľúto, ale taký je život. Viete to je tak ako keď máte dieťa, a povedzme prídete o prácu, alebo nedajbože niekto ochorie. Tak urobíte všetko pre to, aby ste tu rodinu, deti ochránili. Všetko možné aj nemožné. No a pivovar je moje dieťa. Nepostavil sme ho z eurofondov, nie je to len nejaký biznis model a hra s číslami. Doslova je to ako dieťa, takže odpoveď je, prežijeme.

Aký krok vlády by ste v tejto situácii privítali? Môžu Vám v tomto smere pomôcť aj fanúšikovia piva?

Od vlády by som privítal akúkoľvek pomoc. Lebo ja tvrdím, že vláda doteraz nepomohla ani jednému podnikateľovi, myslím to smrteľne vážne. Pomoc, ktorá tu je, je len pomoc pre zamestnancov. Je to v poriadku, ale nemyľme si pojmy a dojmy. Je to príspevok na plat zamestnanca. Vysvetlím to. Mám pokles tržieb cez 80%, čo reálne mám. Nech má zamestnanec plat 1000E, s odvodmi je teda jeho super hrubá mzda 1350E, reálne tie peniaze musíme zaplatiť. Pomoc dostanem 810E, teda stále doplatiť musím 540E. V poriadku, ale prispeli mi na zamestnanca, nie na prevádzku. Prevádzka totižto potrebuje aj elektrinu, plyn, leasing, servis, údržbu, servis áut, musíme platiť poistky, havarijné, zákonné, iné poplatky ako odvoz smetí, daň z nehnuteľnosti, internet, atď, atď. Takže prevádzka pomoc nedostala, len zamestnanci.

Ale čo sa vlády týka, podstatná pomoc by bola ak by boli predvídateľné jej kroky. Myslím, že ak je situácia epidemiologicky vážna, tak nikto nebude proti zatvoreniu prevádzok, ale s jasnými pravidlami, kedy a čo zatvoríme a následne kedy a čo otvoríme. Pravidlá dať vopred a musia byť jasné. Nemám s tým problém. Problém mám s tým, že viem termíny a pravidlá v okolitých štátoch, ale ako to bude u nás závisí od toho ako sa vyspí jeden človek, či mu niekto ukrivdí, nepochopí ho. Jeden človek, resp. jeho psycho nálady nám určujú pravidlá, ktoré sa logicky tým pádom zo dňa na deň menia. Toto vnímam ako zásadný problém.

Fanúšikovia nám môžu pomôcť najviac tak, že po otvorení začnú okamžite chodiť na naše pivo a  ja osobne o tom vôbec nepochybujem.

S akými ambíciami vchádzate do roka 2021? Budete robiť v portfóliu ponúkaných pív nejaké zmeny?

Zmeny nebudeme robiť žiadne, ja som skalopevne presvedčený, že to čo a ako to robíme ide z nás, od srdca a je to naša cesta. A naši štamgasti to tak cítia, a to ma teší najviac. Ja očakávam, že ešte po ťažkom úvode roka sa situácia ukľudní, príde dobré leto a po ňom vzhľadom na vakcináciu už nepríde žiadna ďalšia vlna, len ak tá pri vode,  pri oddychu po dobre vykonanej práce v pivovare. Očakávam dobrý rok 2021 a taký ho zo srdca prajem všetkým pivovarníkom a všetkým štamgastom dobrého poctivého piva.

Prečítajte si aj

Heineken Slovensko: V januári chceme zaviesť inováciu roka

Snímka: Pivovar Buchvald