Bažant Nealko vs Bažant 0,0%: Ktorá verzia je lepšia?

Najväčší slovenský pivovar urobil pred pár dňami zásadné rozhodnutie. Heineken zmenil receptúru svojho nealkoholického piva. V jednej chvíli sa tak na pultoch objavili vedľa seba hneď dve verzie nealkoholického piva od toho istého výrobcu. Nám to nedalo a rozhodli sme, že tentokrát zrecenzujeme nealkoholické pivo.

Marketingový trik

Na úvod musíme priznať, že nealkoholickú verziu piva nevyhľadávame, občas sa však stane, že po nej siahneme. V danom prípade sme chceli eliminovať okolité vplyvy a urobili sme slepú degustáciu v skupine zloženej z dvoch mužov a dvoch žien.

Ešte predtým ako sa dostaneme k výsledkom, treba spomenúť pozadie celej zmeny. Heineken pri predstavovaní novinky argumentoval tým, že pôvodná verzia absolvovala alkohol. Fakt je ten, že v tomto prípade išlo len o marketingový trik. Z klasického alkoholického piva nemôžete nafúkať. A bolo to aj vedecky potvrdené.

Pivovar sa mohol pre túto zmenu rozhodnúť nie len pre používanie označenia 0,0% na fľašiach či plechovkách, ale aj pre oslovenie širšieho publika. Zaužívanú receptúru mohol upraviť tak, aby oslovila čo najširšiu skupinu zákazníkov. Základné parametre oboch pív sme porovnali v nasledujúcej tabuľke, v ktorej nájdete aj výsledky nášho testovania.

Zlatý Bažant Nealko Zlatý Bažant 0,0%
Obsah alkoholu max. 0,5% 0,00%
Energetická hodnota 76kJ/17kcal 93kJ/22kcal
Tuky 0,049 g 0g
z toho nasýtené mastné kyseliny 0,029g 0g
Sacharidy 4,16g 5,2g
z toho cukry 1,64g 2,9g
Bielkoviny 0,26g 0g
Soľ 0,002g 0g
Zloženie Voda, jačmenný slad, chmeľ. Voda, jačmenný slad, chmeľ, prírodná aróma.
Farba Zlatistá, pivo je číre. Oproti pôvodnému nealkou je trocha tmavšie.
Pena Vysoká, jemná a šľahačkovitá. Vysoká, jemná a šľahačkovitá.
Vôňa Výrazne sladová, železitý podtón. Vo vôni rozoznáte ananás, grep, bylinky i marhule. Vôňa je ovocná, osviežujúca.
Chuť Sladový základ je nevýrazný, v strede trocha vyskočí karamel a jemne aj med. Koncovka je príjemné horkastá. Telo je prázdnejšie, chuť ako taká vyrovnaná. Trocha vyrušuje železitý podtón. Sladový nástup je výrazný, v strede nájdete kombináciu karamelu a ovocných tónov. Rozoznať môžete ananás, mango či ríbezle.  Koncovka je horkastá len jemne.
Poznámky Pomerne vyrovnané a nevýrazné nealkoholické pivo. Okrem výraznej horkosti je badateľný aj železitý podtón. Piteľnosť je primeraná. Telo pôsobí plnšie. Pivo svojimi ovocnými tónmi pripomína radler. Piteľnosť je však dobrá. Nápoj pôsobí ľahko, ovocne.

A aký je záver? V našom malom teste vyhral Zlatý Bažant 0,0% v pomere 3:1. Ako plusy boli spomínané hlavne plnšie telo a výrazne ovocné tóny vo vôni a v chuti. Naopak, novému kúsku chýbala horkosť, ktorá bola prítomná v pôvodnej verzii.

Otázna reakcia

Nové nealko je výrazne sladšie a hodnotitelia sa zhodli, že sa vzdialilo od piva ako takého. Skôr sa priblížilo radlerom. To sa nemusí páčiť hlavne konzumentom, ktorí vyhľadávajú horkastú náhradu klasického piva. V tomto prípade asi príde Heineken o časť konzumentov. Na strane druhej, nová verzia môže zaujať nežnejšie polovičky a konzumentov, ktorí preferujú sladšie chute. A asi si to v Hurbanove spočítali a zvolili túto cestu. Rozdiel pri oboch pivách nájdete už pri zložení. Novinka obsahuje prírodnú arómu. Čo sa skrýva za touto slovnou hračkou, nie je známe. Navyše, 0,0% má vyšší obsah cukru,

Nové nealko bude v konkurencii s ostatnými pivami určite vyčnievať. Otázne je, či významnej časti konzumentov nebude chýbať klasika. Najmä, keď je portfólio sladkých radlerov určite širšie ako v prípade čistých nealkoholických pív.