Sedem slovenských miest, kde sa dočkáte nového pivovaru

Malá slovenská pivná revolúcia pokračuje a na slovenskej mape pribúdajú nové pivovary. My sme sa dnes pozreli na to, kde všade sa pripravuje nový remeselný pivovar a práce naznačujú, že by malo ísť o reálne plány. Zväčša sa jedná o mestá, novinky však pripravujú aj turisticky obľúbené Donovaly. Toto je sedem slovenských miest a obcí, ktoré sa môžu tešiť na nové pivo.

Prievidza
Pivovar Prievidza 4
Okresné mesto by sa malo dočkať svojho výrobného pivovaru. Tamojší podnikateľ Anton Iliaš už začal podnikať potrebné kroky, aby mohol na trh uviesť vlastné pivo s názvom Zillertal Bier. „Pivovar nemá ambíciu byť konkurenciou pre veľkých dodávateľov piva, ale chce ponúknuť domácky varené pivo,“ konštatuje v dokumentoch predložených úradom investor.


Donovaly
Donovalský pivovar
Do kategórie pivovarov, ktoré lákajú v turistických lokalitách, pribudne ďalší. Už začiatkom budúceho roka by mali domáce pivo čapovať na Donovaloch, kde vyrastá Donovalský pivovar. Denník Nový Čas ho dokonca spája s ministrom dopravy Jánom Počiatkom. „Po Donovaloch sa hovorí všeličo. Keď sem príde niekto z Bratislavy, hneď sa povie, veď za tým je minister. Nekomunikoval som priamo s tými ľuďmi. Kto je za tým, netuším,“ povedal denníku starosta Donovál Miroslav Daňo.


Lučenec
Lučenec
Pivovar pripravujú aj  na juhu Slovenska. Podľa pôvodných plánov mal byť už dokonca pol roka otvorený. Spoločnosť Ecolution si ešte v roku 2011 predsavzala, že prestaví historickú priemyselnú budovu z prelomu 19. a 20. storočia. Bývala spoločenská hala pre zamestnancov fabriky mala po prestavbe podľa ich plánu slúžiť na „drobné spoločenské aktivity“ a počíta sa aj s vybudovaním pivovaru. Prípravné práce stále pokračujú.


Medzilaborce
Haškove pivné kúpele (2)

Titulom „najvýchodnejší slovenský pivovar“ by sa mohol pýšiť pivovar v Medzilaborciach. Spoločnosť Euro Senior pripravuje na severovýchode Slovenska Haškove pivné kúpele. Projekt dostal peniaze z eurofondov a na mieste už prebiehajú prípravné práce. Medzilaborce, ktoré sú známe predovšetkým vďaka múzeu Andyho Warhola, doteraz pivnú atrakciu nemali. Všetko by sa to malo zmeniť už v tomto roku.


Žilina
Žilina
Na dlhú cestu za svojim pivovarom sa vydal aj domovarič  Jaroslav Harvánek. Ten chce v Žiline otvoriť pivovar, ktorý by niesol jeho meno. S prácami začal pred dvoma rokmi, proces pokračuje vybavovaním všetkých povolení. „Pivo varím už asi päť rokov. Na domovaričskej úrovni som zažil nejaké úspechy a tak som sa chcel posúvať ďalej. Práve profesionálna úroveň je výzvou,“ priznáva Jaroslav.


Nitra
Nitra
Na ďalší pivovar sa môžu tešiť aj v Nitre. Skupina domovaričov sa niekoľko mesiacov snaží dotiahnuť všetku byrokraciu okolo pivovaru Hop Grup. Podľa dokumentov, ktoré predložili Nitrania úradom, sa budú špecializovať na netypické kúsky. „Dimenzovaná ročná kapacita pivovaru je 80 až 110 hektolitrov piva v závislosti od druha vyrábaného piva. Kvôli nízkej výrobnej kapacite budú hlavným cieľom výroby rôzne špeciálne druhy piva,“ píšu domovariči v zámere.


Bratislava
Rača

Nové projekty sa pripravujú aj v hlavnom meste. A je potešiteľné, že nové pivovary pripravujú aj domovariči, kde je veľký predpoklad toho, že na trhu sa objavia netypické kúsky. Špeciálne pivo by sa mohlo variť v Rači alebo Petržalke. O podrobnostiach týchto projektov budeme informovať.

Snímky: Google Maps, Panoramio, Nitra.eu