Ako učitelia nevideli budúcnosť, tak založili pivovar Huncút

Pivovar Huncút, stánok, pivo, IPA

Každý pivovar je obohatením pivnej ponuky. Platí to dvojnásobne, ak producent zlatistého moku vznikne v lokalite, kde remeselné pivo nie je až tak rozšírené. Príkladom je aj pivovar Huncút, ktorý oficiálne otvorili vo februári tohto roka v obci Tomášovce neďaleko Lučenca.

Najprv ako domovariči

Za pivovarom Huncút stoja dvaja páni – Tomáš Pivarči a Stanislav Šipkovský. Podobne ako v mnohých ďalších prípadoch, aj oni začínali s domácim varením piva. „Ja som začal v roku 2006, keď varenie piva v domácich podmienkach bolo ešte raritou. Suroviny neboli dostupné a tak som bol počas prvých rokov odsúdený na varenie z koncentrátov,“ začína rozprávanie pre portál oPive.sk  Stanislav Šipkovský.

S varením mal na čas prestávku, všetko sa to opäť rozbehlo v roku 2015. „Opäť som začal doma variť pivo pričom som zistil, že aj Tomáš, s ktorým sme sa poznali zo študentských čias, je tiež domovarič. Dodnes si pamätám na dúšok jeho „ipy“ , kedy som bol doslova očarený tou chuťou a vôňou,“ približuje Stanislav.

Sily dali dokopy a reakcie okolia boli viac než pozitívne. „Nestíhali sme variť pivo pre nás, ani pre kamarátov,“ hovorí spolumajiteľ. A tak bolo rozhodnuté. „Nápad založenia pivovaru prišiel ako logické riešenie a to aj preto, lebo v našom pôvodnom povolaní učiteľov sme „sľubnú kariéru“ nevideli. Po navarení spoločných dávok piva, kde sme videli, že naša spolupráca by bola prínosná, sme sa pustili do realizácie pivovaru,“ konštatuje Stanislav.

Oficiálne od februára

Základom bolo zaobstaranie pivovarskej technológie. „Tvorí ju varné zariadenie nemeckej výroby Speidel s kapacitou 230 litrov, pričom počas jedného dňa vieme uvariť dve dávky, sme ale determinovaný ležiackými tankami. Predpokladaný ročný výstav piva je 300 hektolitrov,“ prezrádza Stanislav.

Dnes s úsmevom spomína na zoznamovanie sa s technológiou. „Prvé pokusy pri varení piva už v pivovare začali v roku 2016 keď sme zapojili naše strojné zariadenia. Píšem, že pokusy, lebo najprv sme sa museli naučiť, že varenie doma v kuchyni a v pivovare je niečo rozdielne. Prvé várky išli do kanalizácie a podarilo sa nám aj pokaziť varňu. Učili sme sa na vlastných chybách až kým sa z prvých pokusov nestalo kvalitné pivo,“ spomína.

Pivovar oficiálne otvorili 15. februára 2018 v novohradskej obci Tomášovce na Viešťanskej 166/1. Na slovenské pomery sa rozhodli pre netradičný krok. „Už od začiatku sme sa zhodli na myšlienke, že nebudeme variť ležiaky. Možno preto, že mi sami ich až tak neobľubujeme, no hlavne preto lebo vo vrchne kvasených pivách vidíme vyšší potenciál a oveľa väčšie spektrum štýlov, chutí a vôní,“ vysvetľuje spolumajiteľ pivovaru.

Huncút sa teda venuje „ejlom“. „Našou „vlajkovou loďou“ je 13° IPA. Keďže pivo berieme ako sezónny produkt, každý mesiac varíme špeciály – ražné, pšeničné, Stouty, Rauchbiery a pod.,“ vymenúva spolumajiteľ pivovaru.

Ďalšie plány

Huncút je produkčný pivovar bez vlastnej reštaurácie. „Naše pivo môžete ochutnať v Lučenci u Čierneho Orla, no hlavne v Banskej Bystrici v Leroy, Hawaii Pube, Brewhouse Leroy, Cult Clube či Lenna café a v ďalších. Pre nás obzvlášť dôležitá je spolupráca s turistickou útulňou Andrejcová na hrebeni Nízkych Tatier, kde pre nich varíme špeciálny svetlý ale – Tetrov a útulňou na Čertovici kde začíname s Rauchbierom – Čertovickým čertom,“ hovorí Stanislav.

A čo plánujú v ďalších mesiacoch? „Plány do budúcna vidíme vo zväčšení kapacity ležiackých tankov, resp. varne. Chceme si ale zachovať status remeselného mikropivovaru a neskĺznuť do mechanizovaného „priemyselného“ charakteru,“ naznačuje.

Aj pri Lučenci sa tešia z toho, že sa slovenská pivovarnícka scéna mení. „Renesancia, ktorá v slovenskom pivovarníctve nastáva, nás teší. Je nám jasné, že náš malý pivovar revolúciu v pití piva na Slovensku nespraví, no keď ich bude stále viac, spoločne možno presvedčíme slovenského spotrebiteľa, že pivo nie je len to „zlaté s bielou penou a neutrálnou vôňou“, ale že začnú vyhľadávať aj tento „druhý variant“ piva,“ uzatvára rozprávanie Stanislav Šipkovský, spolumajiteľ pivovaru Huncút.

Snímky: Remeselný pivovar Hucút