Belgická IPA narodená neďaleko Trnavy (Wheat Belgian IPA)

Karpat Wheat Belgian IPA

Prvý nástrel: Pivovar Karpat rozšíril rady slovenských remeselných pivovarov vlani. V Hrnčiarovciach nad Parnou hneď zvolili širokú ponuku piva, ktorú začali predávať aj vo fľaškách. Zaujímavý krok, najmä keď na trh uviedli multipack s viacerými pivami.  Aby toho nebolo dosť, rozhodli sa expandovať do Tesca, kde začali ponúkať časť svojej produkcie. Jedno z ich piva si otestujeme. Ide o štýl IPA, pri ktorom bol použitý pšeničný slad.

Názov piva: Wheat Belgian IPA

Pivovar: Pivovar Karpat

Druh piva: Wheat Belgian IPA – zvrchu kvasené, špeciálne pšeničné pivo typu India Pale Ale.

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 12,5 %

Obsah alkoholu: 5,0 %

Zloženie: Voda, pšeničný slad, jačmenný slad, chmeľ, kvasinky.

Cena: Pivo sme kúpili za 0,99 eura v Tescu.

Farba: Tmavo-žltá s oranžovým odtieňom. Pivo je kalné, keďže je nefiltrované a nepasterizované.

Vôňa: Pšenica sa nezaprie. Cítim banány, klinčeky, mandarínku. Na ich pozadí aj citrusové ovocie.

Pena: Jemná. Vyskočila, rýchlo však aj spadla.

Chuť: V úvode to jemne zaiskrí, oveľa viac však vyskuje stred. V ňom nájdete kombináciu sladkých a kyslých ovocných chutí. Cítim tam mandarínku, marhule, ananás. V koncovke som zachytil slankastú pachuť. Horkosť je priemerná.

5/10

Zhrnutie

Čo ja viem? Chute mi prídu rozhádzané a neusporiadané. Jednoducho to nie je pivo, z ktorého by som padal do kolien. Úvod pritom začína celkom príjemne a aké – také náznaky nájdete aj v strede, ale tam to končí. Stred je nevyužitý potenciál, v ktorom nájdete tóny od banánov až po citrusové ovocie. A záver dojem nevylepšuje, práve naopak. Neviem či sa nevydarila len várka, ale pivo bolo skladované v chladničke a otvorené pred uplynutím dátumu minimálnej spotreby. Možno bude ďalšia várka lepšia. Toto hodnotím päťkou. Asi by som však skúsil aj inú sériu.