Keď poľský pivovar ničí meno štýlu IPA (Cechowe IPA)

cechove-ipa

Prvý nástrel: Hovorí vám niečo pivovar Van Pur? A čo takto pivo Kamzík či Tatran? Ak ste na prvú otázku odpovedali nie a na druhú áno, možno budete prekvapení. Popradské pivo totiž podľa všetkého (nikto to oficiálne nepotvrdil) varia v tomto poľskom pivovare. Nespomíname to len tak. Dnes si otestujeme kúsok, ktorý bol navarený v Poľsku. Práve tento pivovar uviedol na trh pivo v štýle IPA. Podobne ako pri Tatrane ho však nekúpite pod značkou Van Pur. My sme ho kúpili v edícii s označením Cechowe. Toto pivo je zaujímavé skôr filozofiou, ako obsahom. Veľký pivovar sa totiž rozhodol, že naskočí na vlnu remeselných pív. Tie totiž u severných susedov v posledných rokoch naberajú na obľube. Uvidíme ako to dopadne.

Názov piva: Cechowe IPA

Pivovar: Navarené v pivovare Van Pur.

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Poľsko

Stupňovitosť: 13,7 %

Obsah alkoholu: 6,0 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad (plzenský, karamelový, pražený), chmeľ (Marynka, Cascade, Amarillo, Centennial, Willamette).

Cena: Pivo stálo v prepočte asi 80 centov.

Farba: Medená. Pivo je číre ako sklo.

Vôňa: Nič prevratné. Dominuje tu alkohol, v jeho pozadí nájdete aj karamel, jahody a citrusové ovocie.

Pena: Šľahačková. Jemne vystúpala a pekne krúžkovala pohár.

Chuť: Sladový úvod je výrazný, plynulo prechádza do stredu. V ňom nájdete silnú linku karamelu a jemne aj citrusového ovocia. Stred pôsobí mazľavo, koncovka je výrazne horkastá. Alkohol tu hrá prvú ligu.

3.5/10

Zhrnutie

Nie je to dobré pivo. Ak to ochutná niekto, kto nikdy nepil štýl IPA, ohrnie nosom a povie, že tento druh nie je dobrý. Aj to sa môže stať. V tomto prípade ide o akúsi napodobneninu známeho štýlu. Už vôňa napovedá, že toto pivo neponúkne to, čo má. Stred je výrazne karamelový, citrusy v ňom nájdete len náznakmi. Pivo pôsobí rozhádzane, surovo a výrazne alkoholovo. Prosím, neskúšajte toto pivo s tým, že je to IPA. Dávam 3,5 bodu.

Sending
Hodnotenie čitateľov
1.5/10 (2 hodnotení)