Belgická tradícia v slovenskom štýle (ERB de Saison)

ERB de Saison

Prvý nástrel: Po dlhšom čase si otestujeme kúsok z Pivovaru ERB. Ten v Banskej Štiavnici ponúka okrem stálej ponuky aj špeciálne kúsky. Na jeden z nich si teraz posvietime. Nesie názov ERB de Saison. Už názov napovedá, že pôjde o kúsok, ktorého pôvod je v Belgicku. Tu si pomôžeme oficiálnym textom pivovaru: „Biére de saison vznikol vo Valónsku v časoch, keď sa ešte nevyužívalo umelé chladenie a gazdiné na farmách varili na jar pivo pre robotníkov na letnú sezónu. Trvanlivosť piva zabezpečovali za pomoci chmeľu a korenín. Napriek tomu tajomstvo korenistej chuti saisonu spočíva predovšetkým v špeciálnom druhu kvasníc – zvolené korenia už „len“ zvýrazňujú zaujímavosť piva.“ Pivo nám poskytol priamo pivovar.

Názov piva: ERB de Saison

Pivovar: ERB – Eduard Rada Breweries, Banská Štiavnica

Druh piva: Saison

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 13 %

Obsah alkoholu: 4,4 %

Zloženie: Voda, jačmenné slady, pšeničný slad, chmeľ.

Farba: Oranžovo-červená. Pivo je kalné, keďže je nefiltrované a nepasterizované.

Vôňa:  Zaujímavá. Kombinácia karamelu, jahôd, čokolády.

Pena: Hutná konzistencia pomaly padala.

Chuť: Sladový úvod je nastavený celkom vysoko. Po záblesku sladkosti prichádza stred, v ktorom nájdete kombináciu karamelu, čokolády a ovocnej sviežosti. Cítim jahody, grepovú či pomarančovú horkosť. Horké tóny sú v koncovke znásobené.

7/10

Zhrnutie

Zaujímavý kúsok. Snúbi sa v ňom kombinácia ťažších karamelovo-čokoládových tónov s ovocnými odtieňmi. Tie sú však len okrajové. Najsilnejší je stred piva, v ktorom dominuje najmä karamel. Piteľnosť je dobrá, rovnako aj usporiadanie tónov. Ak by boli tóny hlbšie, asi by som bol pri bodoch štedrejší. Dávam sedmičku. Pivo určite  vyskúšajte.