Českú legendu zachraňuje sirup (Staropramen)

Staropramen

Prvý nástrel: Dnes ideme opäť do Česka. Lepšie povedané do Prahy. V obchode som siahol po pive Staropramen. Pražský pivovar sa pomerne slušne uchytil po celom svete, aj u nás. Som zvedavý  ako na mňa zapôsobí ich ležiak. Keď pozerám na jeho zloženie, je mi troch ťažko. Čo v pive robí maltózový sirup a izomerizovaný chmeľový extrakt je pre mňa záhadou. Ale nevadí. O ničom neviem…

Názov piva: Staropramen Ležák

Pivovar: Staropramen, Praha

Druh piva: Ležiak

Krajina: Česko

Stupňovitosť: neuvádza

Obsah alkoholu: 5,0%

Farba: zlatistá, tmavo žltá

Vôňa: výrazne chmeľová. Podľa vône typický český ležiak.

Pena: Hustá. Takmer by sa na nej dalo spať.

Chuť: Výrazná a plná. Sladová chuť je príjemná a jemne prechádza do chmeľovej koncovky. Pri dlhšom pití, cítiť mierne výraznejší chmeľový dojazd, typický pre piva s chmeľovým extraktom. Trocha mi prekáža neindifikovateľná chuť.

4/10

Zhrnutie

Pivo sa pilo príjemne. Chuť je pomerne vyvážená, netypická chmeľová koncovka neprekáža. To by boli plusy. Mínusy sú uvedené na zadnej strane etikety. Maltózový sirup sa pridáva vtedy, keď chce výrobca ušetriť na slade. U seba ušetril, u mňa nepochodil. Aj chmeľové extrakty nesvedčia o dodržiavaní tradícií. Škoda. S prižmúrením všetkých štyroch očí dávam štvorku. A to sa na mňa môžu konkurenčné pivovary aj hnevať. Chémia do piva nepatrí, ale z toho si v Prahe asi vedu nerobia.