Bill Gates investoval do piva. Spoluvlastní aj slovenský pivovar

Bill Gates

Na svetovom pivovarníckom trhu došlo k zaujímavej akvizícii. Nakupoval jeden z najbohatších ľudí na svete – Bill Gates. Zakladateľ Microsoftu sa stal spolumajiteľom pivovarníckej skupiny Heineken.

Na nákupoch

O akvizícii Gatesa informovali v uplynulých hodinách všetky svetové agentúry, medzi nimi aj Reuters. Tá uviedla, že Gates kúpil 3,76 percentný podiel v holandskom nápojovom gigante Heineken Holding. Podnikateľ získal akcie od mexickej firmy FEMSA.

Za akcie zaplatil okolo 902 miliónov dolárov (v prepočte zhruba 850 miliónov eur). Média ihneď začali pátrať po vzťahu podnikateľa k pivu. Našli jeho päť rokov starý výrok, v ktorom sa vyjadroval k pivu ako takému.

„Keď sa ocitnem napríklad na bejzbalovom stretnutí, pijem ľahké pivo, aby som sa dostal na vlnu ostatných pivárov. Ospravedlňujem sa, že som sklamaním pre skutočných pivárov,“ uviedol Gates.

Čo to znamená?

Heineken sa v celosvetovom meradle zaraďuje na druhé miesto. Na Slovensku vlastní najväčší pivovar v Hurbanove. Čo táto akvizícia znamená pre biznis skupiny? V podstate nič. Všetko ide tak, ako doteraz.

Gates je však obchodník a peniaze investuje len do firiem, ktorým verí. Aj z tohto pohľadu sa dá usudzovať, že verí nielen Heinekenu, ale aj pivovarníctvu ako takému. Trh v posledných  rokoch prechádza turbulentnými zmenami a mnohé hlasy veštili, že pivovarnícke skupiny čaká dlhodobý pokles.

Aj túto investíciu môžeme čítať tak, že stále sú skúsení investori, ktorí pivovarníctvu veria. A to je v podstate dobrá správa. Gates by totiž neinvestoval do niečoho, o čom by bol presvedčený, že nemá budúcnosť.

Prečítajte si aj

Pivný biznis má nového hráča. Britskú kráľovnú Alžbetu II.

Snímka: Andrei Ciomîrtan z Pixabay