České Svijany expandujú na Slovensko

Svijany

Na slovenskom pivnom trhu sa zvýši konkurencia. Svoju dcérsku spoločnosť si na Slovensku založil český pivovar Svijany. V máji tohto roka u nás vznikla spoločnosť Svijany Slovakia. „Cieľom firmy je podporovať a rozvíjať predaj piva na Slovensku od pivovarov, ktoré patria do skupiny LIF Group,“ píše vedenie spoločnosti na svojich stránkach. Skupina je známa predovšetkým pivovarmi Svijany, Rozhozec a Primátor. „V súčasnej dobe sa Svijany Slovakia venujú propagácii, predaji a distribúcii piva zo Svijan a z Rohozca,“ prezrádza spoločnosť.

Podľa informácií portálu oPive.sk sa spoločnosť pokúsi posilniť krčmový predaj. V maloobchode sa bude firma sústrediť hlavne na okolie Hlohovca, kde sídli. Analytici považujú krok Svijan za logický. „Pre množstvo českých podnikov, a nemusí ísť len o pivovary, je Slovensko prvou destináciou, kam mieria v rámci zahraničnej expanzie,“ vysvetľuje pre portál oPive.sk analytik Home Credit Michal Kozub. Podľa jeho slov úlohu zohráva blízkosť a pomerne podobné chute oboch národov. „Ide o trh, ktorý je relatívne veľmi dobre popísaný, známy. Preto sú riziká expanzie relatívne malé,“ hodnotí M. Kozub.

Svijany pritom využívajú na expanziu pre nich priaznivé obdobie. „Pivovar sa vezie na vlne obľúbenosti malých pivovarov. Českí spotrebitelia vyhľadávajú menšie pivovary, ktoré varia pivo so špecifickou chuťou, a Svijany sa stali jedným z veľmi obľúbených,“ odhaľuje tajomstvo úspechu analytik Home Credit. Svijany nie sú jediným českým pivovarom, ktorý sa rozhodol založiť na Slovensku dcérsku spoločnosť. Pomerne úspešne u nás pôsobí česká dvojka Staropramen. Tá sa v ziskoch dokonca zaradila na tretie miesto medzi pivovarnickými skupinami na Slovensku (2,2 milióna eur). O niečo menej úspešný (zisk 160-tisíc eur) je Budejovický Budvar. Ten si založil dcérsku spoločnosť pred troma rokmi.

Uvedené pivovary pritom nemusia byť posledné, ktoré si to namieria na Slovensko. „V súčasnosti panuje trend rôznorodosti, kedy konzumenti piva hľadajú netypické chute, druhy pív a to dáva priestor veľkému množstvu pivovarov expandovať na Slovensko,“  predpovedá M. Kozub.