Bratislavskí domovariči sa spojili, aby si pomohli navzájom

brewHub, domovariči, Bratislava, domáce varenie

Písali sme to veľakrát a vždy budeme, základom zdravého pivovarníckeho trhu je komunita domovaričov. Práve oni sú skutočným dôvodom pivnej revolúcie u nás. Oni oživili trh a priniesli nové chute i pohľady na výrobu piva. V tomto smere majú dlhšiu tradíciu východniari, keď sa v Košiciach vytvorila silná skupina domovaričov, ktorej presah pocítil celý slovenský trh.

Bokom však nechcú zostať ani domáci pivovarníci z Bratislavy. Aj keď v ich prípade by sme mali skôr uvádzať domovariči, ktorí žijú v Bratislave, keďže sem prišli pracovať či študovať z rôznych kútov slovenska. Založili si Občianske združenie BrewHub.

Na začiatku stretnutia

Jeho vzniku však predchádzali nezáväzné stretnutia. „Celý príbeh domovaričských stretnutí začal v auguste 2016, keď som sa presťahoval z Brna do Bratislavy. V Brne som sa zúčastnil domovaričských stretnutí, ktoré organizoval Tom Pivečka vo svojom podniku Dřevěný sud. Rýchlo som zistil, aké prínosné sú stretnutia pre celú komunitu, preto som začal hneď po príchode pátrať po stretnutiach v Bratislave,“ začína rozprávanie Maroš Kolík, spoluzakladateľ združenia a domovarič.

Podľa jeho slov pomohol internet. „Vo fórach na internete som zistil, že sa v Bratislave nič podobné neorganizuje, tak som sa s podporou ďalších domovaričov pomaly pustil do organizovania. Prvú kostru sme tvorili ja, Maťo Binder, Stano Rejchrt, Ondro Černay, ktorého som poznal ešte z Brna, Lukáš Žembery a ďalší,“ vysvetľuje Maroš a dodáva, že sú to zároveň jej zakladajúci členovia občianskeho združenia Brewhub, ktorému predsedá Stano.

Domovaričom na začiatku pomohol hlavne Matt Wirtz, ktorý toho času pracoval ako sládok v račianskom pivovare dUb. „Matt nám ponúkol priestory dUbu s možnosťou prinesenia a ochutnávania vlastných pív. V dUbe sa odohrali prvé dve, tri stretnutia. Vplyvom neskorších udalostí Matt pozíciu v dUbe stratil a naša novovybudovaná komunita sa ocitla „na dlažbe“, tak sme začali po sociálnych sieťach pátrať po vhodných priestoroch,“ približuje Maroš.

Aj v ťažších chvíľach však našli pomoc. „Opäť sme mali šťastie na zanietených ľudí, pre ktorých je kvalitné pivo takmer životný štýl. Pomohol nám pán Imro Nógell, ktorý nám vybavil pre účel našich stretnutí podnik Žil Verne priamo v centre Bratislavy. Tu nám vyšli ochotne v ústrety a radi sa sem vraciame,“ konštatuje Maroš.

Podľa jeho slov však využili služby aj ďalších podnikov.  „Spomeniem známy podnik Damian Beer&Ale, kde sme boli dvakrát, veľký potenciál ukazujú stretnutia v kultúrnom centre Kalab na Zámockej ulici, kde sme zvolili trochu odlišný prístup a stretnutia v Kalabe smerujeme skôr ako workshop pre laickú verejnosť a sme pripravení zodpovedať všetky otázky ohľadom domáceho varenia piva,“ vysvetľuje spoluzakladateľ.

Chuť zlepšovať sa

Organizované stretnutia pomohli nielen vychytať pivovarnícke muchy, utužili aj komunitu. „Počas dvojročnej existencie sme sa veľmi dobre spoznali, mnohí sme sa stali veľmi dobrými priateľmi a som rád, že prístup „od komunity a pre komunitu“ naozaj funguje,“ približuje maroš.

Podľa jeho úspechov je veľa. „Podarilo sa nám zorganizovať domovaričskú súťaž Bratislavský hrncovar, ktorá napriek našim nie bohatým skúsenostiam dopadla nad očakávanie dobre a už teraz sa začíname baviť o tom, ako ďalší ročník urobiť lepším a atraktívnejším nielen pre domovaričov, ale aj pre širokú verejnosť,“ hovorí.

Chuť na sebe pracovať majú. „V lete sme mali voľnejší program, mnohí z nás si užívali dni voľna a oddychu so svojimi blízkymi, ale už na októbrovom stretnutí predstavíme nové a ambicióznejšie plány, ako posunúť komunitu dopredu a ako viac spropagovať domáce varenie piva. Sledovať nás môžete na Facebooku v skupine Bratislavské domovaričské stretnutia, kde sa dozviete všetky novinky priamo z prvej ruky,“ uzatvára rozprávanie Maroš Kolík.

Prečítajte si aj

Šéf domovaričov: Ukázalo sa, že spolu robíme veľký progres

Snímky: BrewHub