BrewHub: Hodila by sa asociácia, ktorá by všetkých spojila

Pivovarnícky sektor má za sebou ďalší rok. Opäť bol pestrý na udalosti aj zmeny trendov. Pribúdajú nielen pivovary, ale najmä podniky, ktoré čapujú remeselné pivo. Nové pivné štýly začínajú na trh uvádzať aj nadnárodní hráči. Ako sa na rok 2018 pozerajú pivovarníci a ľudia, ktorí sa pohybujú okolo piva? Portál oPive.sk sa opäť rozhodol zorganizovať veľkú anketu. Dnes odpovedá Stanislav Rejchrt, predseda občianskeho združenie občianskeho združenia BrewHub.

1. Ako hodnotíte rok 2018 z pohľadu pivovarníka? Čo všetko sa zmenilo oproti minulosti?

Pre mňa ako domovariča sa toho veľa osobne nezmenilo, ale úspech založenia občianskeho združenia BrewHub je naozaj míľníkom. Razom sme dali koníčku aj nejakú formu a keďže prichádzajúcich projektov a naplánovaných akcií je naozaj dosť, tešíme sa na ďalšie výzvy. Naše pravidelné stretnutia sú po tomto roku ešte viac organizované a tempo, akým sa rozrastáme je dobrým signálom a motiváciou do budúcnosti.

Čo by ste označili za pivovarnícku udalosť roka?

Pre nás to bol jednoznačne májový Hrncovar – prvá oficiálna domovaričská súťaž v Bratislave, ktorá bola navyše organizovaná našou partiou. Spätne ju hodnotím ako veľmi podarenú, ale je samozrejme čo zlepšovať. Tešíme sa na ďalší ročník a už teraz máme pripravených niekoľko noviniek a nápadov. Takisto sa nám ozývajú ľudia, ktorí sa okolo piva pohybujú dlho a ponúkajú pomoc, čo nás samozrejme veľmi teší a umožní nám nabudúce zorganizovať ešte lepšiu akciu.

Čo podľa vás najviac trápi pivovarnícky sektor a aké zmeny na trhu by ste privítali?

Tak ako sme sa my zorganizovali na úrovni domovaričov v Bratislave, páči sa mi aj myšlienka celoslovenskej asociácie a spolupráca medzi tými, ktorí o to stoja. Je jasné, že spoločnosť prechádza pivnou revolúciou a rast odvetvia remeselného piva bol len otázkou času. Nepohybujem sa síce medzi hlavnými menami lokálnej úrovne, ale podarilo sa mi tento rok zachytiť aj niekoľko negatívnych situácii, ktoré táto nová doba priniesla. Nerád by som sa vyjadroval konkrétne a aj viem, že sa to bez takýchto situácií asi ani nedá. Bolo by však zaujímavé vidieť nové myšlienky prichádzajúce s integráciou.

Aké sú vaše plány na rok 2019? Čo bude pre vás najväčšou výzvou?

Do hlavných plánov a cieľov našho OZ BrewHub patrí uskutočnenie spoločného kočovného varenie piva a ďalší ročník Bratislavského Hrncovaru. Ďalej by sme sa chceli viac prezentovať na verejnosti, nadväzovať kontakty a vychovávať majstrov remesla. A samozrejme si užívať naše hobby. Ale keďže všetko robíme vo voľnom čase a aj finančne sme viazaní na príspevky členov a limitované rozpočty, nie všetko ide tak rýchlo a hladko, ako by sme si priali. Verím však, že spoločnými silami to nebude problém zvládnuť.

Snímka: OZ BrewHub