O titul najlepšie slovenské pivo zabojovalo najviac pivovarov

Až 36 pivovarov tento rok zabojovalo o ocenenie najlepších slovenských pív v aktuálnom ročníku degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka. Najväčšia profesionálna pivovarnícka súťaž na Slovensku tak zaznamenáva historicky najvyšší počet zapojených pivovarov od svojho vzniku v roku 2006.

Viac odvahy

„Slovenské pivovary naberajú čoraz väčšiu odvahu zapájať sa do súťaží. Rekordná účasť 36-tich pivovarov znamená, že sa na Slovenskej pivnej korunke zúčastní viac ako tretina slovenského pivovarníckeho sektora,“ uviedol Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS), ktoré je organizátorom súťaže.

Ten poukazuje na to, že je to znakom posunu sektoru. „Sme tomu veľmi radi, pretože práve odvaha a profesionalita sú cestou k ďalšiemu rastu, spokojnosti zákazníkov i čoraz lepšiemu renomé slovenského piva a jeho exportných možností,“ naznačuje Machalík.

Výsledky súťaže majú byť zárukou toho, že pivo je kvalitné. „Našim cieľom je, aby bola Slovenská pivná korunka kompasom pre spotrebiteľov. Aby sa v naozaj veľkej palete piva a pivných štýlov dokázali čo najlepšie zorientovať. Kvalitu ocenených pív zaručuje nielen anonymnosť vzoriek zabezpečovaná štátnym Veterinárnym a potravinovým ústavom v Bratislave, ale najmä nezávislá odborná porota so zahraničnou účasťou,“ dodal Machalík.

Dôležitý sektor

Slovenský pivovarnícky sektor je štvrtým najvýznamnejším sektorom potravinárstva z hľadiska obratu v krajine. Celkové ročné tržby sektora, ktorý pozostáva zo 100 pivovarov a siedmich sladovní, presahujú 400 miliónov eur.

Sektor je tiež významným prispievateľom do štátneho rozpočtu, do ktorého každoročne vkladá sumu viac ako 100 miliónov eur.

Vyhlásenie výsledkov Slovenskej pivnej korunky 2023 prebehne 25. mája 2023. Najlepšie pivá na Slovensku budú môcť spotrebitelia ochutnať na Festivale Slovenskej pivnej korunky 2023 na bratislavskom jazere Kuchajda v dňoch 26. a 27. mája.

Prečítajte si aj

Pivné putovanie Prahou: Na toto musím budúci rok pamätať

Snímka: SZVPS