Brit, ktorý hrá na ovocnú nôtu (Staffordshire IPA)

Staffordshire IPA

Prvý nástrel: Pivo s názvom Staffordshire IPA by ste len tak v obchode nenašli. Dokonca ani v domovskej Veľkej Británii. Necháva si ho totiž variť reťazec Marks & Spencer. My sme ho kúpili v jeho bratislavskej predajni. S privátnymi pivami tu máme všelijaké skúsenosti. Uvidíme čo ponúkne tento „Brit“.

Názov piva: Staffordshire IPA

Pivovar: Marston, Thompson & Evershed

Druh piva: India Pale Ale

Krajina: Veľká Británia

Stupňovitosť: Neuvádza

Obsah alkoholu: 5,5 %

Zloženie: Voda, sladový jačmeň, oxid uhličitý, chmeľ, pivovarské kvasnice.

Farba: Jantárová.

Vôňa: Ovocná. Cítim grep či jahodu.

Pena: Jemná konzistencia, pomerne rýchlo padala.

Chuť: Na začiatku cítite len jemné sladové tóny. V strede vám na dvere rýchlo zabúcha ovocná sviežosť. Tá je príjemne trpká. Zachytíte v nej grep, pomaranče, ríbezle, ale aj pomelo. Koncovka je chmeľová. Taká klasická IPA.

7/10

Zhrnutie

Príjemné pivo. Tóny sú relatívne uhladené. Najviac sa mi páči stred piva. Ten je ovocný a na jazyku vám to pekne iskrí. V pohode je aj chmeľový dojazd. Oproti „kočovným“ kúskom je horkosť držaná riadne na uzde. Určite však vhodné pre „IPA panicov“. Ale aby sme tu len nechválili. Celková chuť relatívne rýchlo prebehne. Chute sú síce hutné, ale mohli byť viac rozvinuté. Inak povedané, pivo hrá na istotu a nejaké dobrodružstvo určite načakajte. Rozhodoval som sa medzi šesť a sedem. Dávam vyššie číslo. Rozhodlo ovocie v bruchu.