Ako usporiadať v centre väčšieho mesta „chľastací“ festival na úrovni?

Brno Festival 2023 07

Sme na pivnom festivale v centre Brna. Nesie prozaický názov „Pivní festival“ a my sedíme v centre diania. K vedľajšiemu stolu si sadá návštevník, ktorý veľkú tržbu pivovarom neurobí. Má na sebe ruksak a vedľa seba položenú veľkú tašku s logom Kauflandu. V nej má dvojlitrovú fľašu s vínom, z ktorej si „nepozorovane“ odpíja. Na meno sa ho radšej nepýtame.

Nechceme urobiť rovnakú chybu, ako vedľajší stôl. Tam sa s ním pustili do reči a on si k ním prisadol. Bez otáľania im dopil pivo. Keď u sediacich nenašiel pochopenie, sadol si späť a vychutnával svoje víno.

Keď ho akcia predstava baviť, pobalil sa a odišiel. Nahradil ho iný „štamgast“. Ten však neholdoval vínu, ale tuzemáku. Popíjal ho z poldecákových fľaštičiek. Aj takéto výjavy museli riešiť organizátori festivalu v Brne.

V centre mesta

Na akciu sme sa vybrali aj preto, že sme chceli vidieť, ako môže prebiehať festival v samom centre veľkého mesta. Brno je približne rovnako veľké ako Bratislava. Podobný festival, ktorý by sa odohrával v samom centre mesta však nemá.

Nebola to dlho plánovaná akcia. Ráno sme hľadali, kde by sme mohli vyraziť a našli sme, že v Brne je pivný festival. Konal sa priamo na Námestí slobody. Navštívili sme ho v poobedňajších hodinách.

Aké sme z neho mali dojmy? My festivaly rozdeľujeme na zážitkové a tzv. „chľastacie“. Pri prvom type chcete spoznať čo najväčší počet nových pív (napríklad Salón piva), resp. pivovarov, pri tom druhom si chcete posedieť pri dobrom pive.

Brno Festival 2023 07

Brnenský festival sme zaradili do druhej kategórie. Pivo sa tu ponúkalo buď malé (0,3l) alebo veľké (0,5l). Pivo sa tu čapovalo do plastových pohárov, kto však chcel, mohol si kúpiť aj oficiálny pohár podujatia – sklenený trojdecový krígeľ. Tak sme urobili aj my. Piť „ejly“ z krígľa síce nepreferujeme, ale zdala sa nám to rozumnejšia cesta ako piť pivo z plastu.

Až neskôr sme zistili, že poháre univerzálnejších tvarov ponúkali aj jednotlivé pivovary. Keď sme pri nich, na podujatí ste mohli nájsť zhruba 20 zväčša malých, remeselných pivovarov. Môžeme spomenúť pivovary ako Morava, MadCat, Lucky Bastard, Malý Janek, Stern či Louka.

Ponuka bola bohatá. Áno, základom ponuky bol ležiak, na svoje si však prišli aj fanúšikovia kyseláčov či štýlov IPA či APA. Cena trojdecových pív bola rôzna. Najlacnejšie pivo sa predávalo za 30 českých korún (asi 1,25 eur), my sme však častejšie platili za menšie pivo okolo 2,40 eura.

Takmer všetky stánky umožňovali aj platbu kartou, aj keď sme sa stretli s prosbou, aby sme radšej „kešovali“. Na pulte daného stánku sme pritom videli terminál. Ale chápeme, doba je ťažká.

Ponuka do pohody

Aké boli pivá? Stretli sme sa priemernými aj podarenými pivami. Z toho čo sme ochutnali, sme boli spokojní. Zapamätateľný (rozumej, že nám veľmi chutil) bol napríklad ležiak Malého Janka, kyseláč z MadCatu aj IPL-ko z pivovaru Proud.

Pivné stánky dopĺňali aj bufety s jedlom. Nechýbali burgre, hranolky, langoše, ale aj červíky. Festival na nás pôsobil veľmi pohodovo. Plusom bola poloha, výber a kondícia pív aj celková atmosféra. Večer to muselo byť ešte lepšie.

Festival prebiehal od 15. do 19. augusta. Ak budete mať budúci rok cestu okolo, pokojne sa zastavte. Ideálne je ho spojiť s nákupmi či návštevou pamiatok alebo známych. Takéto podujatia sú vždy spestrením hlavne pre miestnych.  Cestovať len kvôli festivalu, asi nebude výhra. Aj keď sa viete s pivom zásobiť aj na „domov“. Väčšina stánkov totiž ponúkala aj fľaškové pivo.

My sme odchádzali spokojní. Áno, niektorí „kamaráti“ by na festivale nemali čo robiť, ale to je daň za polohu a nastavenie podujatia.

Pozrite sa, ako to vyzeralo na festivale v Brne

Brno Festival 2023 02 Brno Festival 2023 03 Brno Festival 2023 06 Brno Festival 2023 08 Brno Festival 2023 08 Brno Festival 2023 11

Prečítajte si aj

Frflete nad cenami piva na festivaloch? Tu sa k lepšej cenovke môžete prepiť