Bystrica konkurenta Urpineru nechce. Pivovar dostal stopku

BB06

Asi pred mesiacom sme na našich stránkach informovali o tom, že v Banskej Bystrici sa pripravuje ďalší minipivovar. Bardejovská spoločnosť SvenTech predložila úradom dokumenty, podľa ktorých chcela na tamojšom sídlisku prestavať starú a nepoužívanú kotolňu na pivovar.  „Po realizácií navrhovaného zámeru sa účelne využije časť už existujúceho objektu bývalej kotolne, čím sa vytvorí vhodný priestor pre zabudovanie technologického zariadenia určeného pre varenie piva a vzorkovej predajne,“ písalo sa v zámere spoločnosti.

Od začiatku snáh ubehol presne mesiac a už teraz sa vie, ako tento nápad dopadne. „Územný plán mesta Banská Bystrica, ktorý bol schválený uznesením mestského zastupiteľstva v marci 2015, definuje uvedenú plochu ako územie určené na bývanie. Preto nebol predložený zámer v súlade s územným plánom,“ povedal primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko portálu BBonline.sk. Podľa jeho slov budú prihliadať na pokojný charakter sídliska. „Žiadnym spôsobom neobmedzíme pokojné a komfortné bývanie Banskobystričanov. Výstavba malého pivovaru na Pieninskej ulici, kde sa nachádzajú bytové domy, je neprípustná,“ uzavrel akúkoľvek diskusiu primátor. Či sa pokúsi firma nájsť iný priestor na vybudovanie pivovaru je nateraz otázne.

Len na pripomenutie. Investor z východu Slovenska počítal s tým, že by pivovar mohol začať stavať už v auguste tohto roka. Prvé pivo pritom mali začať variť už koncom tohto roka. Firma v dokumentácií argumentovala viacerými výhodami, ktoré by nový pivovar mestu a okoliu priniesol. „Predkladaným zámerom sa v Banskej Bystri a okolí rozšíri sortiment ponuky kvalitného piva a účelne sa využijú existujúce chátrajúce objekty v meste. Zároveň sa vytvoria 2 nové pracovné miesta,“ argumentoval v oficiálnom zámere investor.

Podobne ako táto snaha, neúspechom skončili plány aj v Žiline. Tamojší rezort Aqua Eden chcel vybudovať pivovar priamo v rámci akvaparku. Počítal však s financovaním cez eurofondy a keďže mu tento zámer nevyšiel, projekt skončil len na papieri. Obdobné prípady by sme na Slovensku našli aj v ďalších regiónoch.