Bývalý sládok Wywaru pripravuje degustačnú súťaž

súťaž, Beer Cup, degustačný súťaž, Wywar, Brut IPA, Richard Vetyška, Vety

Na Slovensku sa pripravuje ďalšia degustačná súťaž. Jej organizátorom bude človek, ktorého pivovarnícka obec veľmi dobre pozná. Ide totiž o Richrada „Vety“ Vetyšku, ktorý ako sládok rozbiehal Holíčsky pivovar Wywar.

Už aj na Slovensku

Podľa jeho slov nápad usporiadať degustačnú súťaž nosil v hlave už dlhodobo. „Prvý nápad som dostal už počas môjho pôsobenia v Holíčskom pivovare Wywar. S Ivanom a Milošom zo Salónu piva sme mali obchodne i priateľsky veľmi blízko a práve túto myšlienku sme preberali už niekoľkokrát,“ približuje pozadie vzniku Vety.

Nápad však zostal dlhé roky len ako myšlienka. „Vzhľadom k početnosti pivovarníckych súťaží, rôznych akcií podobného typu a môjho nedostatku času, zostalo niekoľko rokov len pri slovách a myšlienkach,“ hovorí Vety.

Zlom prišiel vlani, keď sa v novembri uskutočnil prvý ročník Beer Capu. Ten prebiehal v Záhlinickom pivovare. „Do prvého ročníka sa prihlásilo spolu 19 pivovarov z Českej i Slovenský republiky. Okrem kamenných remeselných pivovarov sa do súťaže prihlásili aj lietajúce pivovary,“ konštatuje Vety.

A v tomto smere nechcú rozdeľovať súťažiacich ani tento rok. „Súťaž nemá obmedzenia podľa veľkosti alebo typu výrobcu, ale iba v rámci vyhlásených kategórií. Prihlásiť sa tak môžu lietajúce pivovary, malé i veľké remeselné pivovary a v prípade záujmu je registrácia otvorená aj pre pivovarnícke giganty,“ konštatuje Vety.

Šesť kategórií

Druhý ročník, ktorý prebehne 9. septembra, už pozná oficiálne kategórie. Tento rok ich bude šesť:

  1. Svetlé pivo spodne kvasené
  2. Tmavé pivo
  3. India Pale Lager
  4. Brut IPA
  5. Sour Beer
  6. Voľný štýl

Oproti iným degustačný súťažiam využíva Beer Cup iný systém hodnotenia. „Chceli sme vytvoriť niečo nové a po vzore západných súťaží dostať do strednej Európy originalitu. Vytvorením nového degustačného systému, kombinovaného s priamou súťažou,“ vysvetľuje organizátor.

Ten našiel inšpiráciu v tenise. „Beer Cup je vlastne vyraďovacia súťaž 1 proti 1 a práve víťaz môže byť len jeden. Rovnako ako napríklad tenisový Roland Garros alebo pokročilá fáza futbalovej Ligy majstrov či hokejové majstrovstiev sveta. S týmto degustačnom systémom sme sa u nás zatiaľ nestretli, a práve po prvom ročníku boli ohlasy veľmi pozitívne,“ vysvetľuje Vety.

Registrácia súťaže by mala prebiehať do 9. augusta. Podrobnosti bude organizátor zverejňovať na facebookovej stránke súťaže.

Snímka: FB Pivovar Helf