ŽiWell: Pozitívum je, že sme stále tu. Už to nemusí byť samozrejmosť

Pivovar ŽiWell

Rok 2022 mal priniesť zásadnú zmenu v boji s pandémiou. Aj ju priniesol, prišli však ďalšie problémy, ktoré nikto nečakal. Vojna na Ukrajine, inflácia a bezprecedentné zvyšovanie cien za energie výrazne poznačili rok 2022. A ako ho vnímali pivovarníci? Pýtali sme sa ich v tradičnej veľkej pivovarníckej ankete. Dnes odpovedá Peter Demko z Piešťanského pivovaru ŽiWell.

Ako hodnotíte rok 2022? Môžete na ňom nájsť niečo pozitívne?

Čakali sme prvý „zdravý“ pokoronový rok, bohužiaľ vďaka tomu celému čo sa deje, sme sa nedočkali. Pozitívne je, že sa nám podarilo vylepšiť mnoho technologických postupov, skvalitniť technické vybavenie a produkovať pivá, na ktoré sme hrdí. No a naučili sme sa šetriť a efektívne fungovať tak, že snáď lepšie to už nejde. Napriek tomu musím dodať, že skutočné pozitívum je, že sme stále tu, lebo už to nemusí byť samozrejmosť.

Zvyšovanie cien sa dotýka všetkých odvetví. Ako zvládate rastúce náklady? Do akej miery vás ohrozujú?

Zvýšené náklady nás ohrozujú rovnako ako všetkých ostatných. Dá sa povedať, že až na hranu. Zhodou okolnosti mi dnes prišiel nový cenník od slovenskou výrobcu sladov. Ceny sa blížia k tomu, za čo sme pred tromi rokmi kupovali špičkové slady napr. z Anglicka. Energie, suroviny, obaly, nemám popravde už ani silu vyčíslovať, o koľko všetko zdraželo.

Na ktorý produkt z vašej produkcie ste najviac hrdí? Viete prezradiť, či nastanú vo vašej produkcii zmeny v roku 2023?

Na túto otázku už roky odpovedám rovnako a neviem inak. Naozaj sme hrdí na každej jedno navarené a predané pivo. Dávame do toho lásku, vášeň odbornosť a najlepšie suroviny a postupy aké trh (a dnes aj ekonomickí situácia) ponúka.

Ak má spomenúť konkrétne kúsky, tak mimo štandardnej ponuky, mali dobré ohlasy pivá Summer Jouce a Mosaic Fling. Nedá sa nespomenúť Dobrodruh varený v spolupráci so Šarišom. Môže si vravieť kto chce čo chce, je to skvelý pocit keď pivo, ktoré je aj vašim dielom pijú ľudia po celom Československu. S tým, že chutí aj craft fajnšmekrom aj klasickému českému milovníkovi ležiakov.

S akými ambíciami vstupujete do roku 2023? Čo by ste odkázali vaši fanúšikom?

Popravde, hlavne to skúsiť zvládnuť, vydržať a ostať tu. Túto prácu milujeme, teší a napĺňa nás napĺňať vaše brušká naším pivom. Odkaz je jednoznačný, pite dobré a ideálne poctivé slovenské remeselné pivo.

Prečítajte si aj

Minipivovar Harvánek: Chceme riešiť novú technológiu

Snímka: Žiwell