Česi si pochvaľujú. Slováci vypili viac českého piva

Česko je krajina, ktorá je pivu zasnúbená. Nakoniec, práve naši susedia sú v prepočte na hlavu najväčšími konzumentmi piva na svete. Najnovšie štatistiky však hovoria o pokračovaní negatívneho trendu, ktorý pivovary neradi vidia. Na druhej strane môžu Čechov tešiť čísla, ktoré hovoria o náraste vývozu piva na Slovensko.

Viac, ale…

V Česku vlani uvarili 20,5 milióna hektolitrov piva. Medziročne je to o 945-tisíc hektolitrov viac. Oproti predpandemickému roku 2019 sa však u susedov navarilo o milión hektolitrov piva menej. Zaujímavosťou je, že na domáci trh smerovalo 15,6 milióna hektolitrov piva. Je to o milión hektolitrov piva menej ako pred pandémiou.

„Krčmy a reštaurácie sú najmä v menších mestách a na dedinách často hlavným alebo dokonca jediným miestom na stretávanie ľudí. Rastúce ceny a ekonomická neistota však bohužiaľ držia ľudí viac doma, čo má nepriaznivý dopad na sektor gastronómie, ktorý sa doposiaľ úplne nespamätal z tvrdých následkov pandémie a teraz čelí ďalším problémom,“ konštatuje Martina Ferencová, výkonná riaditeľka Českého zväzu pivovarov a sladovní.

Tá poukazuje na to, že vláda teraz navyše uvažuje o zvýšení DPH na stravovacie služby a čapované pivo, čo by pre množstvo nielen dedinských krčiem mohlo znamenať definitívny klinec do rakvy.

Odliv z krčiem

Česi pozorujú negatívny trend, ktorý pivovary nesú ťažko. Len na porovnanie, kým v roku 2009 sa takmer polovica piva skonzumovala v krčmách, vlani sa v podnikoch vypilo len 31 percent zlatistého moku.

Spotreba čapovaného piva vlani stúpla len o šesť percent a zaostáva za obdobím pred pandémiou. Pre pivovary je pritom čapované pivo produkt s najvyššou maržou. Aj preto vnímajú tento trend negatívne.

Zatiaľ čo doma sa spotreba piva drží na historických minimách, export láme rekordy. Vlani rástol vývoz piva o dve percentá a vrátil sa tak na historicky najlepšie čísla. Susedia vyviezli do zahraničia 5,4 milióna hektolitrov piva.

Ťahá aj Slovensko

Viete, kto najviac túžil po českom pive? Slováci, Nemci a Poliaci. „Z nich najväčší medziročný nárast zaznamenalo Slovensko (17 percent), nasledované Poľskom (10 percent),“ prezrádzajú českí pivári.

Na Slovensko sa vo veľkom dovážajú značky ako Pilsner Urquell, Radegast, Krušovice (12%), Budějovický Budvar, Staropramen, Svijany či Bernard.

Aj v Česku môžeme pozorovať trend nárastu popularity nealkoholického piva. V minulom roku sa ho vyrobilo celkom 1,3 milióna hektolitrov, čo je medziročne o 13 percent viac a historicky zatiaľ najvyšší objem. Obľuba nealkoholického piva pritom rastie už desiatym rokom.

Prečítajte si aj

Ktoré české pivo je najlepšie? Pozrite si dva dlhodobé rebríčky

Obrázok od 445693 z Pixabay