České nealko pivo stiahli z trhu. Nadýchali by ste po ňom

Pivo ilustrák nealko

České úrady sťahovali nealkoholické pivo z obchodov. Státní zemědělská a potravinářská inspekce podľa portálu iDnes.cz zistila, že nealkoholické pivo od spoločnosti Czech Beverage Industry Company obsahovalo viac alkoholu ako je prístupné.

AlkostopIšlo o Vyškovské pivo Alkostop, ktoré prekročilo povolenú hranicu trojnásobne. Aj na Slovensku platí, že nealkoholické pivo by malo obsahovať najviac 0,5 percenta alkoholu, v prípade testovaného piva našli inšpektori 1,6 percenta alkoholu. Inšpektori potvrdili, že ak by ste si takéto pivo dali, pri cestnej kontrole by ste mohli „nadýchať“. Pochybenie pivovar priznal. „V mene spoločnosti Czech Beverage Industry Comapny by som sa chcel ospravedlniť všetkým spotrebiteľom, ktorí sa s týmto výrobkom nezodpovedajúceho štandardu na trhu stretli. V prípade nealko piva Alkostop ide najmä o spotrebiteľov miestnych, teda Vyškovčanov,“ povedal portálu iDnes.cz generálny riaditeľ výrobcu Jiří Kopenec. Výrobca poukazoval na to, že z jeho liniek vychádzalo pivo s obsahom alkoholu na úrovni 0,47 percenta. Čo spôsobilo znehodnotenie, budú pivovarníci prešetrovať.

Čo by sa stalo ak by nejaký vodič nafúkal z tohto piva? Český portál sa pýtal advokátov, ako by mal vodič postupovať a či by sa vedel obhájiť. „Bol by to zaujímavý prípad, ale to dokazovania by bohužiaľ bolo na vodičovi. A nestačilo by len povedať, že v nejakej šarži vyššie množstvo alkoholu odhalila inšpekcia. Musel by mať schovanú fľaša ešte so zvyškom vnútri. Inak to nepreukáže,“ vysvetlil portálu advokát Jiří Matzner.

Nealko pivo bolo na pretrase aj na Slovensku. Vlani totiž uviedol Heineken Slovensko na trh novú kolekciu nealkoholických radlerov, ktoré podľa výrobcu obsahovali 0,0 percenta alkoholu. Cieľom malo byť to, aby vodiči nenafúkali pri kontrole. To vyprovokovalo konkurenčné Pivovary Topvar, aby urobili test nealko piva, ktoré obsahuje 0,5 percenta alkoholu. „Môžeme potvrdiť, že po konzumácii troch 0,5 l nealkoholických pív Birell v priebehu jednej hodiny nebola preukázaná prítomnosť alkoholu v krvi,“ priblížil pred rokom výsledok testovania, primár interného oddelenia Fakultnej nemocnice v Trenčíne Oto Herman.

Snímka: Flickr, spoločnosť