Kout je v problémoch. Pivovaru hrozí bankrot

Pivovar Kout

Pivovar, ktorý sa svojim ležiakom zviditeľnil aj na Slovensku, rieši existenčné problémy. Plzeňský súd začal konkurzné konanie v prípade pivovaru Kout. O budúcnosti producenta piva rozhodnú najbližšie mesiace.

Návrat na pivnú mapu

O problémoch pivovaru aktuálne informuje český portál Euro.cz. Ide pritom len o vyvrcholenie sporov, o ktorých sme písali ešte v novembri 2018. Všetko to začalo smrťou zakladateľ pivovaru Jan Skalu. 

On bol tým, ktorý v roku 2006 povyše troch desaťročiach obnovil výrobu piva na Šumave. História pivovaru bola pritom mimoriadne bohatá, keď v ňom pivo varili už v roku 1736. Pivovar však neprežil nástup komunistov.

Návrat na trh bol mimoriadne úspešný. Desiatka a dvanástka si získala obľubu nielen v regióne, ale aj za hranicami. Svedčí o tom aj odozva na Slovensku, kde pivo ponúkali a stále ponúkajú viaceré podniky. O obľúbenosti piva svedčali aj viaceré ocenenia

Dedičský boj

Majiteľ však nemal rád len pivo, ale aj ženy. A práve komplikované rodinné pozadie je príčinou dnešných problémov. Ján Skala mal totiž tri partnerky a piatich potomkov. O dedičstvo sa sporia dve jeho partnerky.

Práve medzi ne rozdelil majiteľ svoj pivovar. Časť získala bývalá manželka Jana Skalová, časť jeho posledná partnerka Gabriela HodečkováTá je dnes členkou predstavenstva a podieľa sa na riadení pivovaru, píše Euro.cz.

Návrh na vyhlásenie konkurzu podala Jana Skalová. Výška dlhu má dosahovať sumu 1,56 milióna českých korún (niečo vyše 60-tisíc eur). Bývala manželka poukázala na to, že pivovar doteraz nepredložil ročnú uzávierku za minulý rok a nezvolal valné zhromaždenie tak, ako to prikazuje zákon.

Podľa zverejnených dokumentov chce Gabriela Hodečková predať svoj väčšinový podiel Jane Skalovej. Čo bude s pivovarom ďalej, ukážu najbližšie týždne a mesiace. Ak sa spor neurovná, výrobcovi piva hrozí konkurz. Pivovar naďalej varí a pivo je stále dostupné aj na slovenskom trhu. 

Prečítajte si aj

Pivovar Kout má problémy. Dediči bojujú o jeho budúcnosť

Snímka: Wikimedia/YjM