Český unikát, ktorý môže byť príkladom (Black I.P.A. Permon)

Permon Black I.P.A.

Prvý nástrel: Nájsť v predaji nepasterizované a nefiltrované fľaškové pivo je hotová veda. Občas však slnko zasvieti. Príkladom je kúsok od českého pivovaru Permon. Na stole mám Black IPA. Jedna sa o tmavé, zvrchne kvasené pivo. Veľmi sa teším. Permona som kedysi dávno pil, ale nepamätám sa. Ide o polliter, tak hádam ma neskalmú.

Názov piva: Black I.P.A.

Pivovar: Pivovar Permon, Sokolov

Druh piva: Zvrchne kvasené tmavé nefiltrované pivo typu India Pale Ale. Nepasterizoavné.

Krajina: Česko

Stupňovitosť: 13°

Obsah alkoholu: 5,7%

Farba: Tmavo – čierna s nádychom do červena.

Vôňa: Sladová. Cítim nádych kávy či višní.

Pena: Nemám čo vytknúť. Päťhviezdičkový hotel.

Chuť: Začína to príjemným sladovým úvodom, ten prechádza do stredu piva. Ten to rozohráva naplno. Na rozdiel od iných tmavých pív, káva tu nedominuje. Ja tam cítim tie čerešne. Koncovka je chmeľová, ale oproti iným zvrchne kvaseným pivám sa drží na uzde.

7/10

Súhrn

Zhrnutie: Veľmi zaujímavé. Podobné pivo som ešte nepil. Na to, že ide o tmavé pivo je pomerne ľahké. Nie je sladké, svoje tam robia ovocné tóny, ktoré úradujú a dominujú celému pivu. Chmeľ má výraznú koncovku, ale v Sokolove ho pekne spacifikovali. Pivo je nepasterizované a nefiltrované. Oceňujem. Dávam sedmičku. Čo trochu vytknem je možno stred piva, ktorý by mohol byť viac výraznejší. Kvitujem to, že nepožili chmeľové extrakty. Inak v pive nájdete päť druhov sladov a päť druhov chmeľu. Len tak ďalej.