Chmeľ ako zázračná potravina? Zistenia vedcov prinášajú pozitívne správy

Chmeľ

Bez chmeľu si dnes pivo neviem predstaviť. Práve chmeľ sa podpisuje nielen pod vôňu, ale aj chuť piva. Látky obsiahnuté v tejto rastline sú však aj zdraviu prospešné. Dokazujú to aj najnovšie štúdie.

Terapeutické účinky

S najnovšími zisteniami prišiel známy magazín National Geographic. Ten priniesol informácie o tom, že vedci testovali terapeutické účinky chmeľu na pacientov, ktorí trpeli rôznymi chorobami.

Magazín konštatuje, že desiatky laboratórnych štúdií a štúdií na zvieratách, vrátane niekoľkých menších štúdií na ľuďoch, jasne ukazujú, že chmeľové zlúčeniny majú pôsobivú škálu antimikrobiálnych, protinádorových, protizápalových a ďalších vlastností.

Zaujímavé je, že blahodárne látky sú obsiahnuté v chmeľových šiškách, teda tých častiach rastliny, ktoré sa používajú pri výrobe piva.

Antioxidanty, ktoré tvoria 14 percent obsahu rastliny, podľa vedcov regulujú zápaly a chránia bunky pred poškodením. Vedci sa pritom zamerali na látku polyfenol, nazývanú aj xanthohumol. Ide o silný antioxidant zistený iba v chmeli.

Ďalšie štúdie

„Ľudia, ktorí pijú pivo s mierou, môžu mať istotu, že robia dobre pre svoje zdravie. A myslím si, že za zdravý nápoj môžeme bez výčitiek považovať nealkoholické pivo,“ uviedol Glen Fox, profesor pivovarníctva na Kalifornskej univerzite.

Jeho nadšenie však musíme krotiť, keďže polyfenolov obsahuje pivo len minimálne a vedecké štúdie hovoria o zdravotných riziká pitia alkoholu.

Výskumy chmeľu ešte prebiehajú, doterajšie výsledky sú však viac ako pozitívne. Napríklad podávanie xanthohumolu s krmivom obéznym samcom potkanov znižovalo hladinu glukózy v krvi.

Chmeľ

Podávanie xanthohumolu obéznym potkanom so stravou s vysokým obsahom tukov zase zabraňovalo zvýšeniu nezdravých triglyceridov v krvi a prírastku hmotnosti, ku ktorému u nich inak dochádzalo.

Bohaté využitie

National Geographic referuje o tom, že bolo zistené aj to, že xanthohumol likviduje rakovinové bunky, napríklad bunky rakoviny pľúc, hrubého čreva, štítnej žľazy a vaječníkov.

Testy ukázali, že bunky v prítomnosti tejto látky samy hynú alebo sa nereplikujú či nemetastazujú. „Pozorujeme jeho vplyv v mnohých fázach rakovinového procesu,” uviedla Zugravu Corina-Aureliaová, lekárka a výskumná pracovníčka na lekárskej fakulte v Bukurešti.

Štúdie však pokračujú a prinášajú aj mnoho otáznikov. Napríklad to, či látky dokážu prežiť pomerne agresívne prostredie ľudského žalúdka. Štúdie, ktorej sa zúčastnili ľudia, však ukázali, že xanthohumol znižuje hladinu glukózy v krvi. Použitie chmeľových látok sa zase osvedčilo aj ako doplnok pri liečbe covidu-18.

Čo ďalej

Testy chmeľu budú pokračovať. Vedci však upozorňujú na to, že tejto suroviny je na trhu nedostatok. „Pivovarnícky priemysel v Spojených štátoch spotrebuje všetok chmeľ, ktorý sa každoročne vypestuje, na výrobu piva, pričom prebytkov je veľmi málo,” uviedol Fox.

Môže byť pivo v určitom ohľade liečivé? Vedci poukazujú na to, že jeden liter piva z remeselného pivovaru obsahuje len štyri alebo päť gramov xanthohumolu. To je málo na nejaké zázračne účinky. Riešením by mohli byť nové odrody chmeľu či alternatívne výroby piva. Všetko sú to len úvahy.

Vedci však hovoria o tom, že spojenie alkoholu a chmeľu môže mať význam. „Paradoxom v súvislosti s alkoholom je skutočnosť, že mnoho zdravých zložiek obsiahnutých v pive sa lepšie vstrebáva v prítomnosti alkoholu,“ konštatuje Corina-Aureliová.

Aj tu však treba zdôrazniť množstvo požívaného piva aj to, že Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC klasifikuje alkohol od roku 1988 ako karcinogén prvej triedy.

Prečítajte si aj

Ukážka zákerného ťahu alebo náhoda? Pivovary sa súdia o meno piva

Obrázky od Didier,Leopictures z Pixabay