Cigánsky Belgičan, ktorého vymysleli v Košiciach (Gypsy Rouge)

Padre craft Brews - Gypsy Rouge

Prvý nástrel: Kúsok od Padreho sme na našich stránkach už dlho netestovali. Dôvod? Ak sme aj na jeho pivo natrafili, už sme ho testovali. Po dlhšom čase sa nám však v chladničke chladí kúsok s názvom Gypsy Rouge. Ide o vrchne kvasené pivo štýlu Saison. Keď sa pozrieme na rodokmeň tohto kúsku, nájdeme tam jedno veľké vyznamenanie. Pivo totiž získalo titul časopisu Pivo, Bier & Ale „Najlepšie nové vrchne kvasené pivo roka 2015“. Aj táto poznámka nás núti očakávať tú najvyššiu ligu.

Názov piva: Gypsy Rouge

Pivovar: Padre Craft Brews (navarené v pivovare Kaltenecker)

Druh piva: Saison

Krajina: Slovensko

Stupňovitosť: 13°

Obsah alkoholu: 4,6 %

Zloženie: Voda, jačmenný slad, pšeničné a ražné vločky, nemecký chmeľ Hallertau, francúzsky experimentálny chmeľ Barbe Rouge.

Cena: Bežne ho kúpite okolo 2,5 eura. My sme ho dostali od známych.

Farba: Slamovo-žltá. Pivo je kalné, keďže je nefiltrované a nepasterizované.

Vôňa: Ak poznáte belgické pivá, toto je ono. Cítite náznaky koriandru a kvetiniek.

Pena: Jemná, výrazne biela. Tvar si dlho nedržala.

Chuť: Sladový úvod je nastavený tak priemerne, v ďalšom priebehu sa však rýchlosť a hutnosť tónov pekne zvyšuje. V strede zachytíte kombináciu ovocnej kyslosti, medu, korenia a kvetiniek. Koncovka je horkastá. Tóny sa pekne rozvíjajú ešte niekoľko sekúnd po dopití.

8/10

Zrnutie

Výborné pivo. Tóny sú pekne vyskladané a kúsok vám ponúka krásne divadelné predstavenie so zápletkou i s rozuzlením. Najsilnejší je stred piva, v ktorom nájdete kyslosť, sladkosť i korenisté náznaky. Záver je horkastý a kombinácia hore uvedeného sa pekne rozvíja ešte niekoľko sekúnd po dopití. Máte nutkanie napiť sa znova. Piteľnosť je tak výborná a kúsok sa určite zaraďuje medzi to najlepšie v tomto štýle. Dávam osmičku. Ak máte radi „Belgičana“, tohto vyskúšajte.