Takýto pivovar by zaslúžilo každé sídlisko. Aj na Slovensku

Cobolis - budova pivovaru v Prahe

Pred každou cestou do Prahy máme dilemu, aký podnik v hlavom meste Česka navštíviť. Ponuka je mimoriadne bohatá a tak je rozhodovanie pomerne ťažké. Koncom januára sme sa však rozhodli, že navštívime pivovar Cobolis, aby sme boli presní, celý názov je Cobolis pivovar Ládví.

Dobrá dostupnosť

Pre niekoho môže byť nevýhodou to, že pivovar nie je v centre mesta, ale táto výhrada môže byť relatívna. Praha má metro a pivovar nájdete hneď na zastávke Ládví. Je to trasa metra C a nájsť pivovar skutočne nebol problém.

Ako uvádza stránka pivovaru Cobolis, producent piva bol otvorený na prelome rokov 2017 a 2018 v Kultúrnom dome Ládví. Naozaj stačí urobiť pár krokov zo stanice a pivovar musíte vidieť. Kým budova pôsobí staro, interiér podniku je moderný a priestranný.

Ide o reštauračný pivovar, ktorý ponúka aj jedlo. A to sme aj ochutnali, keďže pivovar sme navštívili v čase obeda. Ale začnime najprv pivo. Prekvapila nás šírka ponuky. Na výčape totiž bolo až desať druhom domáceho piva.

Pivné menu bolo na každom stole a musíme pochváliť aj to, že každý pivo bolo pekne predstavené. Našu testovačku sme začali pivom Cobolis Praotec svetlý ležák 12. Išlo o ležiak s obsahom alkoholu na úrovni 4,6  percenta.

Cobolis Praotec svetlý ležák 12

Pivo malo zlatistú farbu, zdobila ho nadýchaná vysoká pena. Vôňa bola výrazne sladová s tónmi po mede i karamele. Sladový základ bol výrazný, telo chlebnaté. Rezkosť piva bola nižšia, v chuti ste našli med, slad a náznakom aj masielko.

Horkosť bola výrazná, doznievanie horkasté s korenistou koncovkou. Piteľnosť tohto ležiaku bola výborná. Horkosť bola síce o trocha vyššia, ale nám to tak sedelo. Ukážkový ležiak za osem bodov.

Aj pivo z Budvaru

Navnadený týmto ležiakom sme skúsili aj druhý, ktorý niesol názov Sedm společných (obsah alkoholu 4,9 percenta). Aj keď toto bolo jediné pivo navarené mimo tohto pivovaru. Sily totiž spojilo sedem sládkov z Česka, ktorý navarili pivo v Budvare. Boli sme jednoducho zvedaví.

Sedm společných

Pivo bolo zlatisté, číre a ozdobené nižšou penou. Sladový základ bol výrazný, rezkosť ideálna. V chuti prítomný karamel, med aj masielko. Horkosť bola stredne výrazná, doznievanie jemne sladové. Piteľnosť bola dobré, neboli sme z tohto piva až tak nadšení ako v prvom prípade. Napriek tomu veľmi slušný kúsok. Za nás  sedmička.

Medzi tým nám na stôl prišiel obed. Krkovička s americkými zemiakmi a omáčkou z modrého syra bola fajn. Po nej sme si dali zostaviť testovaciu sadu zloženú zo štyroch pív. Trocha nás nemilo prekvapilo, že pivá boli usporiadané ledabolo.

Máme radi, keď majitelia pivovarov svojich konzumentov vychovávajú. Postup pri degustáciach má byť logický a začínať sa má od najmenej výrazného piva s nižším obsahom alkoholu až po najvýraznejšie a hutné pivá. Poradie sme si tak museli poprehadzovať.

Pivné set v pivovare Cobolis

Prvý bol kúsok s názvom Cobolis SaazAle.cz #3 s obsahom alkoholu na úrovni 6,2 percenta. Tento „ejl“ sme museli ochutnať. Pivovar ho v ponuke charakterizoval nasledovne:

„Kdo jí cibuli, k tomu nechodí lékař.Kdo jí česnek, k tomu nechodí nikdo.“ Tohle přísloví vzpomněl Aleš Dvořák z Budvaru, když ochutnával Saaz Ale z uranu. Tento experimentální chmel se opravdu vedle pryskyřic a dřeva projevuje hlavně vůní a chutí česneku.

A neochutnajte to. Vo vôni tohto kúsku sme zachytili sladké drievko, pomaranč a aj cesnak (!). Bol tam. Sladový základ bol výrazný, rezkosť ideálna. V chuti sme našli grep, pomaranč, sladké drievko a toľko spomínaný cesnak. Horkosť bola výrazná, doznievanie trávnaté. Nezvyčajný kúsok, ktorého piteľnosť bola stredná. Ale fajn zážitok. Za nás 7,5 bodu.

Dole kopcom

A to sme netušili, že vyššie body už dnes nerozdáme. Ale nepredbiehajme. Pivo Cobolis Bald Eagle – American IPA malo obsah alkoholu na úrovni 6,5 percenta. Malo zlatistú farbu a bolo kalné. Vo vôni , ktorá bola na štýl nevýrazná, bol prítomný červený pomaranč, ríbezle aj oxidácia. V chuti to bolo viac-menej rovnaké. Horkosť výrazná, doznievanie ovocné, korenisté. Pivo asi už malo čo-to za sebou a u nás to bolo s prižmúrením jedného oka za 6,5 bodu.

Keď sme videli v ponuke Weizenbock, museli sme ochutnať. Tento štýl obľubujeme a rozhodovanie tak bolo jasné. Pivo s názvom Cobolis Malleus malleficarum malo obsah alkoholu na úrovni 6,7 percenta. Musíme sa priznať, že to bolo sklamanie celého dňa. Vo vôni aj v chuti bol výrazný odlakovať. Písať tu o klinčekoch, banánoch či mandarinke nemá žiadny zmysel. Pivo nebolo piteľné.

Interiér podniku

Štvrtým a zároveň posledným pivom na tácke bol Stout. Konkrétne išlo o pivo s názvom Cobolis Meč světla – Russian Imperial Stout s obsahom alkoholu na úrovni 10,5 percenta. Pri jeho výrobe boli použité sušené čerešne, slivky aj brandy. Navyše, pivo odpočívalo osem mesiacov v sude.

Aký bol? Vo vôni ste zachytili mliečnu čokoládu, karamel, sušené slivky aj červené víno. Sladový základ bol výrazný, rezkosť ideálna. V chuti sme našli kombináciu mliečnej čokolády, kávy, výrazných višní aj kyslosti.

Horkosť bola stredne výrazná, doznievanie kyslasté. Práve kyslosť nám pri tomto štýle najviac prekážala. Bol to zámer (svoje mohli spraviť čerešne i sudovanie), alebo jednoducho nebolo pivo v ideálnej kombinácii? Každopádne sa dalo vypiť. Za nás to však bola len šestka.

Zhodnotenie

S akými pocitmi sme odchádzali? Stopercentné to určite nebolo. Začnime pozitívne. Cobolis by sme mohli nazvať sídliskovým pivovarom. Určite sa nehrá na nejaký nóbl podnik, cieli na bežného pivára a také sú aj tamojšie ceny.

Zariadenie je príjemné, výber piva vynikajúci a úroveň obsluhy dobrá. Pri výbere piva sa však musíme pristaviť. Produkciu pivovaru sme poznali a s fľašovými pivami sme doteraz boli spokojní. Pri našom testovaní sme však prišli na to, že až tak široký výber môže byť občas na škodu. Ležiaky boli parádne, pri ostatných štýloch až taká spokojnosť nepanovala.

V tomto smere je možno menej, niekedy aj viac. Najmä keď majú ležiaky asi lepšiu „výtoč“ a ich kondícia tak môže byť lepšia. Celkovo však pivovar môžeme odporúčať. Určite vyskúšajte ležiaky. Nechutili len nám, ale jeden triumfoval aj v súťaži Kráľ Prahy. Ak by takéto pivovary boli na každom sídlisku (aj na Slovensku), bolo by to super.

4

Zhrnutie

Plusy
– Príjemné prostredie. Vzdušné a vkusne zariadené.
– Výber piva. Na výčape bolo 10 domácich pív.
– Možnosť degustačných vzoriek.
– Obsluha. Bola rýchla a milá.

Mínusy
– Nie všetky pivá boli v ideálnej kondícii.

Sending
Hodnotenie čitateľov
4 (1 hodnotenie)