Ukázali, že vedia navariť pivo, o ktoré je záujem a tak spúšťajú prípravy na vznik vlastného pivovaru. Ďalší z radu kočovných pivovarov sa rozhodol „zahniezdiť“. Kamenný pivovar aktuálne pripravuje Rye Island z Veľkého Medera.
Už vo svojom
Rye Island sa objavil v pivnom portfóliu podnikov zameraných na remeselné pivo ešte v roku 2017. Aj naše recenzie ukázali, že pivovar má čo ponúknuť. Vo Veľkom Mederi začali najprv s varením piva kočovne, neskôr k nemu pribudla aj prevádzka vlastného podniku s názvom BeerHeaven – Craft Beer Bar.
Aktuálne na juhu Slovenska pracujú na otvorení vlastného pivovaru. Úradom už predložili zámer, ktorý odkrýva ich plány. Nový pivovar by mal vzniknúť vo Veľkom Mederi. Mal by disponovať 500-litrovou varňou.
„Minipivovar bude situovaný v existujúcom objekte rodinného domu. Technológia pre varenie piva bude inštalovaná vo vnútorných priestoroch. Investičné práce pozostávajú z prípravy jestvujúcich vnútorných priestorov na osadenie technológie varenie piva,“ píše sa v zámere.
Už tento rok
Majiteľ predpokladá, že ročne navarí asi 240 hektolitrov piva. V pláne je plnenie piva do sudov, ale aj do fliaš. Celkové náklady na realizáciu pivovaru odhadli majitelia na 75-tisíc eur. Aj na tomto čísle sa dá ilustrovať, v akom rozpätí sa pohybujú náklady na realizáciu pivovaru. V niektorých prípadoch (najmä pri využití eurofondov) sú aj desaťnásobne vyššie.
Zámer predpokladá, že prvé pivo by mohli vo Veľkom Mederi variť už v máji tohto roka. Či to nakoniec aj stihnú, je otázne. Povoľovacie procesy často komplikujú tretie strany a väčšina pivovarov nedodrží odhadované termíny.
Kočovníci z Veľkého Medera nie sú jediní, ktorí sa rozhodli pretransformovať. Príkladov takéhoto prechodu je na Slovensku viac. Rovnakou cestou sa rozhodli ísť pivovary Hellstork či Čierny Kameň. Len dodáme, že v prípade Veľkého Medera pôjde o prvý pivovar v meste. Mesto je známe vďaka tamojšiemu akvaparku. Pivovar tak môže mať potenciál podchytiť aj turistov.
Prečítajte si aj
Snímka: Archív Rye Island