Mesto sa búri: Náš pivovar nie je „sekáč“ na rohu

Pardubice

Plánované zatvorenie Pardubického pivovaru vyvoláva vlnu nevôle v Pardubiciach. Vedenie mesta napísalo otvorený list, v ktorom odsudzuje krok vedenia spoločnosti Pivovary Staropramen a avizuje, že urobí všetko preto, aby sa pivo v meste varilo ďalej.

Koniec pivovaru

Už pred pár dňami sme informovali o tom, že vedenie pivovaru Staropramen plánuje zatvorenie Pardubického pivovaru. Pivovarská skupina, za ktorou stojí nadnárodná skupina zo sídlom v USA Molson Coors Brewing Company, týmto krokom reaguje na pokles predaja piva aj zložitú situáciu na trhu.

Pivovar v Pardubiciach chce zatvoriť aj napriek tomu, že jeho história sa začala písať už v roku 1871 a Staropramen ho kúpil pred troma rokmi s cieľom posilniť jeho pozíciu. Tento krok sa nepáči len fanúšikom pivovaru, ale aj predstaviteľom mesta.

Tí publikovali otvorený list. „Vyjadrujeme hrubý nesúhlas so zámerom spoločnosti Pivovary Staropramen úplne zastaviť výrobu v pardubickom pivovare. Rovnako sme rozčarovaní spôsobom, ktorým sme sa o tomto zámere dozvedeli. Respektíve nedozvedeli, nebyť médií, ktoré chceli našu reakciu na tento zámer,“ píše sa v liste, ktorý podpísal primátor Jan Nadrchal a námestníci primátora Jakub Rychtecký, Jiřina Klčová, René Živný a Jan Hrabal

Nie sme „sekáč“

Predstavitelia mesta hovoria o zdesení, nepochopení aj sklamaní. „Odmietame, aby sa k Pardubickému pivovaru pristupovalo ako k „sekáču“ na rohu. Prečo? Pretože „náš“ pivovar je s Pardubicami nerozlučne spätý. Je to pomyselné rodinné striebro, tradícia, ktorá sa píše 151 rokov,“ píše sa v liste.

Zároveň vyjadrujú odhodlanie, že urobia všetko pre záchranu pardbubického piva. „Urobíme maximum pre to, aby sme zachránili aspoň značku, ku ktorej sa napríklad raz niekto prihlási. Okamžite iniciujeme rokovania s majoritným akcionárom Pivovaru Pardubice, ktorého cieľom by malo byť zachovanie pivovarníctva v Pardubiciach,“ naznačujú.

Len dodajme, že Staropramen kupoval Pardubický pivovar s tým, že do desiatich rokov zdvojnásobí produkciu. Len pre ilustráciu, pivovar mal v tom čase ročnú produkciu na úrovni 79-tisíc hektolitrov piva ročne.

Prečítajte si aj

Staropramen varoval minipivovar: Zmeňte meno, lebo vás dáme na súd

Snímka: Wikimedia/Stanislav Dusík