Slovenská pivná mapa bude o jeden minipivovar bohatšia. Už len niekoľko týždňov zostáva do otvorenia pivovaru Hostinec v Košiciach. V metropole východu tak vzniká pivovar s poradovým číslom štyri. „Uvarenie prvej várky sa plánuje v polovici júna a slávnostné otvorenie v júli,“ prezradil majiteľ pivovaru Peter Škripko. Zdá sa vám toto meno povedomé? Nie ste ďaleko od pravdy. Kam prišiel, tam doteraz žal úspechy. Začínal od nuly a postupne sa prepracoval medzi najlepších reštauračných manažérov na Slovensku. Dnes riadi košickú reštauráciu Camelot a môže sa pýšiť viacerými oceneniami. Je napríklad nositeľom slovenského titulu najlepší výčapník roka Pilsner Urquell Master Bartender, v celosvetovom finále dokonca skončil na treťom mieste.
Po novom chce na východe rozbehnúť aj pivovar. Ten našiel svoj domov v Levočskom dome. „Je známy aj tým, že v ňom funguje najstarší hostinec s nepretržitou prevádzkou na Slovensku. Podľa zatiaľ oficiálne nepotvrdených zdrojov patrí svojím vznikom v roku 1542 medzi najstaršie reštaurácie na svete,“ prezrádza tím, ktorý pripravuje pivovar na otvorenie. Ten sa nechal inšpirovať práve touto legendou a pivovar pomenoval symbolicky „Hostinec“. Okrem Petra Škripka by v novom pivovare mali spolupracovať ako sládok aj dlhoročný košický domovarič Adrián Postha a druhý vicemajster Slovenska v čapovaní Marek Schulz.
Ročne by chceli v Košiciach navariť asi 1000 hektolitrov piva. Už teraz je jasné, že na prvom výčape bude klasická dvanástka s názvom Hostinská 12. „Z druhého kohúta sa bude podávať unikátne kvasinkové pivo BB Love 1626, inšpirované historicky významnou a veľkolepou svadbou konanou v tomto hostinci. Na počesť Brandeburskej a Betléna nesie pivo ich iniciály a rok sobáša,“ prezrádzajú Košičania. Tí chcú variť toto pivo tak, ako voľakedy – z pšenice a bylín. Tretia a štvrtá pípa majú ponúknuť rôzne pivné štýly. V Hostinci počítajú aj s hosťovaním rôznych domovaričov. „Okrem vlastnej produkcie budú v ponuke tzv. vintage beers. V pivnej karte nájdete rôzne, najmä belgické ročníkové Geuze, Kriek či Oud Bruin,“ uzatvárajú Košičania.
Snímka: Google Street View