Nový pivovar na scéne. Pálffy Brauerei nadviaže na históriu

Kaštieľ Pálffy - Pálffy Brauerei

Slovenská pivovarnícka scéna sa v najbližších týždňoch rozrastie o nový pivovar. Ponesie meno Pálffy Brauerei a jeho ambíciou je nadviazať na históriu. Nakoniec ho k tomu predurčuje aj lokalita. Nový pivovar totiž bude sídliť v Kaštieli Pálffy vo Svätom Jure.

Prípravy v plnom prúde

Práce v pivovare v týchto dňoch finišujú. „Pivovar máme v podstate dokončený, technológie sú nainštalované a odskúšané. Prvé skúšobné várky piva sme už stihli odvariť,“ hovorí pre portál oPive.sk Tomáš Dilong, výrobný riaditeľ Pálffy Brauerei.

Vedenie pivovaru teraz pracuje na získaní finálnych povolení. „Budeme radi, keď sa nám podarí pivovar spolu aj s výčapom otvoriť čo najskôr, aby sme vedeli ponúknuť návštevníkov Kaštieľa Pálffy okrem kvalitného vína z vinárstva ViaJur aj kvalitné chutné pivo nášho pivovaru Pálffy Brauerei,“ hovorí riaditeľ.

Ten verí, že brány pivovaru otvoria najneskôr na konci mája. „Našim pivovarom chceme nadviazať na tradíciu varenia piva v Kaštieli Pálffy, podľa dochovaných historických informácii sa tu pivo kedysi dávno varilo,“ vysvetľuje riaditeľ pivovaru.

Pätica pív

Historickú stopu chcú zvýrazniť aj osobnosťami, ktoré sú so Svätým Jurom spojené. „Do nášho pivovaru sme si pozvali ako krstných rodičov členov panovníckej rodiny Habsburgovcov, ktorí „ochutnali“ naše pivo a podľa toho, ktoré im chutilo, stali sa krstnými rodičmi toho piva,“ hovorí s úsmevom riaditeľ.

Sládkom pivovaru bude Peter Kimák. Základ ponuky pivovaru bude daný pevne. „V portofóliu budeme mať päť  viac-menej stabilných pív a jeden sezónny špeciál, podľa toho čo sa urodí v našich sadoch a vinohradoch ViaJur Agricultura vo Farnej. Bude to taký rozmar a preto sme ho nazvali aj Sissin rozmar,“ naznačuje Tomáš Dilong s tým, že raz navaria hroznový špeciál, inokedy čerešňový či vianočný.

A kde bude pivo z pivovaru Pálffy Brauerei dostupné? V prvom rade to bude Kaštieľ Pálffy vo Svätom Jure. Pivo však bude dostupné aj vo Vysokých Tatrách, keďže do rovnakej skupiny ako pivovar patrí aj Hotel Lomnica. Pivo však bude dostupné aj v novovznikajúcom pivnom lokále v Kuszmanovom bazáre (bývalý Hotel Tatry).

Pivo bude pivovar plniť aj do fliaš. Tie budú k dispozícií v obchodoch Selaví, resp. na e-shope tejto značky. „Veríme, že čoskoro si fajnšmekri naše pivo obľúbia a nájdú ho v mnohých pub-och či pivotékach,“ uzatvára rozprávanie Tomáš Dilong, výrobný riaditeľ Pálffy Brauerei.

Ako predstavuje pivovar svoje piváPálffy Brauerei - pivá

Terkin tmavý dúšok (Tmavé pivo 14°)

Tmavý nefiltrovaný, nepasterizovaný spodne kvasený ležiak. Pravý pivný gurmán ocení hustotu a kvalitu tohto tmavého piva. V pozadí zadymený slad s kávovou vôňou vytvára skutočný pivársky zážitok.  Jeho predchodcom bol slávny Sct. Florian, ktorého chuť, farbu a vôňu vedeli oceniť ľudia už v dávnej histórii. Plnosť v chuti a eleganciu tohto piva ocenila aj Mária Terézia, podľa ktorej sme ho aj pomenovali.

Štýlová pšenica Ferka Lotrinského (Pšeničné pivo 11°)

Svetlé nefiltrované, nepasterizované vrchne kvasené pšeničné pivo s jemným zamatovým zákalom. Svetlá pšeničná jedenástka vás očarí na prvý pohľad. Vôňa  klinčekov spolu s chuťou zrelých banánov bude božským zážitkom pre vaše telo aj dušu. Jeho farba je rovnaká ako farba dozretých lánov pšenice, z ktorej je toto jedinečné pivo uvarené. Zlatistá zamatová farba a elegancia v chuti očarili aj Františka I. Lotrinského.

Jožkova desinka na osvieŽ(T)enie (Svetlé pivo 10°)

Svetlé nefiltrované, nepasterizované, spodne kvasené, výčapné pivo zlatistej farby so sladovým telom a horkosťou po použitých českých chmeľoch, ktoré vás nielen osvieži, ale aj osvieti, lebo ani po pár pohároch z neho nebudete mať ťažkú hlavu. Jozef II. veľa pracoval na reformách, preto mu učarovala ľahkosť a sviežosť tohto piva.

Na cisára pána (Franca Jozefa)! (Svetlý ležiak plzenského typu 12°)

Svetlý nefiltrovaný, nepasterizovaný spodne kvasený ležiak plzenského typu s  plnou tmavo zlatistou farbou a aj plnou chuťou. Poctivo uvarený na zdravie nášho cisára pána. Jemný, no zároveň plný chuťou plzenského a mníchovského sladu pohladí Váš jazyk a vôňa českého chmeľu pošteklí Váš nos. Práve takéto ušľachtilé pivo určite popíjal aj František Jozef k svojmu obľúbenému viedenskému rezňu, či iným skvostom tradičnej rakúskej kuchyne. Aj dobrý vojak Švejk pripíjal na zdravie cisára poctivou dvanástkou : Na cisára pána (Franca Jozefa)!

Rudyho záletnícka IPA (Pivný špeciál typu IPA 15-16°)

Svetlé až polotmavé nefiltrované, nepasterizované vrchne kvasené pivo IPA (indian pale ale), ktoré má plné sladové telo a výraznú chmeľovú arómu s podstatne vyššou hladinou alkoholu je  skvelou povinnou výbavou záletníkov a bonvivánov v každom dobrom [pub]e. Aj následník Rudolf si vedel vychutnať pri svojich záletoch a bohémskom štýle života eleganciu, plnosť a vyšší obsah alkoholu v tomto pivnom špeciály.

Prečítajte si aj

Jeden z najstarších minipivovarov na Slovensku skrachoval

Snímky: Pálffy Brauerei